Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle ilk etapta 1073, devamında inşa edilecek 750 konut için ilk kazmanın vurulduğunu açıkladı.

Afet konutlarının yanında Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesi kapsamında inşa edilen konutların da hızla yükseldiğini ifade eden Kurum şunları söyledi:

"Malatya Battalgazi'de ilk kazmayı vurduk. İlk etapta 1073, devamında ise 750 yuvamızı inşa edeceğiz. Hemen yanı başında 'İlk Evim' projemizdeki sosyal konutlarımız da devam ediyor. 'İlk Evim' de sürecek, afet konutlarımız da hızla yükselecek."

Bakan Kurum'un yaptığı paylaşımda yer alan videoda deprem konutları için istişareler gerçekleştirerek kanaat önderleri ve STK'lerin görüşlerinin alındığı belirtildi.

Yeni yerleşim bölgelerinde mikro bölgeleme ve zemin etüt çalışmalarından sonra konut yapımına uygun zeminlerde çalışmalara başlandığının altı çizilen videoda, Malatya'da ilk kazmanın vurulduğu anlara ilişkin görüntülere de yer verildi.

"Kontrolden Çıkan Traktör Felaketi: Devrilen Araçta 1 Yaralı" "Kontrolden Çıkan Traktör Felaketi: Devrilen Araçta 1 Yaralı"

TOKİ Teknik İşler Daire Başkanı Arif Güney Gültekin de 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası Malatya'da yeni yerleşim yerlerinin belirlendiğini ifade etti.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Gültekin, "Zemin etütleri yapıldı, projeleri yapıldı ve ilk kazmayı vurmuş bulunuyoruz. Deprem konutları yatay mimari zemin artı 3 veya zemin artı 4 olarak yapılacak. Hızlı bir şekilde bir yıl içinde teslim edeceğiz." açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan konu hakkında yapılan yazılı açıklamada ise 11 ilde 11 ayrı master planla çalışıldığı ve TOKİ tarafından her şehrin dokusuna uygun özel konutlar inşa edileceğinin altı çizildi.

AA-20230303-30462648-30462647-MALATYADA_YAPILACAK_KALICI_KONUTLAR_ICIN_ILK_KAZMA_VURULDU-min