Türkiye, Suriye ve Lübnan'da depremlerden etkilenen kişilere ramazan kolisi sağlamak adına bağış toplama kampanyası başlatan 5 kişiden oluşan gönüllü grubu, başkentten Cambridge'e doğru yürüyüş yapıyor.

Gönüllüler, 24 saat sürecek 80 kilometrelik "Walk 4 Hope (Ümit için Yürü)" adlı yürüyüşte deprem bölgesine ramazan kolisi ulaştıracak uluslararası insani yardım kuruluşu Human Relief Foundation (HRF) adına bağış toplayacak.

HRF'nin halkla ilişkiler sorumlusu Faisal Uddin, depremden yaklaşık bir buçuk hafta sonra Türkiye'ye gittiğini ve yıkıma bizzat şahit olduğunu aktardı.

Depremin neden olduğu tahribatın kendisini ve ekibi derinden etkilediğini ifade eden Uddin, şu ifadelere yer verdi:

"Neler yapabileceğimizi görmek için bekleyemezdik ve bu yüzden biz de hemen Türkiye'ye gittik. Yaklaşık bir hafta içinde çok fazla bağış toplamayı başardık. Sanırım bir buçuk hafta içinde yaklaşık 40 bin sterline ulaştık. Hızla oraya kardeşlerimizin yanına gittik."

Uddin, depremin gerçekleştiği bölgede halkın çok kısa zamanda büyük kayıplar yaşadığını belirterek, bunun kendilerini derinden üzdüğünü dile getirdi.

Faisal Uddin, sözlerine şöyle devam etti:

"Ümmet olarak acıyı hissettik, bir şeyler yapmak istediğimizi hissettik ve bu yüzden daha önce yaptığımız şeyi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Buradan East London Camisi'nden Cambridge'e kadar Türkiye, Suriye ve Lübnan'daki kardeşlerimiz için yürüyoruz. Bunu yapmamızın nedeni, onlara ramazanda gıda sağlamak için yeterli parayı toplayabilmek."

Yürüyüşe katılan gönüllülerden 58 yaşındaki Erdener Uysal da afetzedelere bağış toplamak için yola çıkan grubun, 2'si destek ekibi olmak üzere 7 kişiden oluştuğunu aktardı.

Gönüllü grubunun tek Türk üyesi Uysal, "Yolda birkaç güzergahta bu organizasyondan haberdar olan topluluklar bizi karşılayacak. Yürüyüşümüz tamamlandığında Türkiye, Suriye ve Lübnan’da çadır kamplarda yaşayan kardeşlerimize ramazan kumanyası sağlamaya çalışacağız. Hedefimiz 25-30 bin sterlin civarında yardım toplayarak onlara ulaştırmak." dedi.

Abdal Ahmed, depremden etkilenen kişilere yardım amacıyla yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bunun sadece Türkiye, Lübnan ve Suriye'dekilere yardım amacıyla para toplamak için değil, aynı zamanda kendimizi de sınamak için iyi bir yol olacağını düşünüyoruz." dedi.

Milletimizin Başı Sağ Olsun Milletimizin Başı Sağ Olsun

HRF’nin, dünyanın dört bir yanında yardım organizasyonları düzenlediğinin altını çizen Ahmed, "Yaptıkları işleri görmek için şahsen onlarla Bangladeş ve Gana'ya gittim. Türkiye, Suriye ve Lübnan'dakilere yardım etmek amacıyla bu etkinliği yapmaya karar verdikleri için de çok mutluyum." dedi.

AA-20230318-30605655-30605653-DEPREMZEDELERE_BAGIS_TOPLAMAK_ICIN_LONDRADAN_CAMBRIDGEE_YURUYUS_BASLATTILAR-min