İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Emniyet İstihbarat Başkanlığı denetiminde Diyarbakır ve Konya emniyet müdürlükleri tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Konya'da bir kadın terörist eylem yapma hazırlığı içindeyken yakalandı.

Hakkında PKK/KCK içerisinde İran'da "sözde özel kuvvet" olarak bulunduğu ve 2022 yılı içinde sansasyonel eylem yapmak için yurt içine geçtiği şeklinde bilgiler bulunan "XWEZA LİLAW" kod adlı "Gülda Bebek"in, Konya'nın Meram ilçesinde bir evde gizlendiği ve örgütün üst yönetiminden eylem için talimat beklediği öğrenildi.

23 Şubat Perşembe akşam saatlerinde yapılan operasyonla yakalanan örgüt mensubunun saklandığı yerdeki aramada, 9 mm tabanca ve silaha ait 2 şarjör, şarjöre basılı 31 fişek, bomba yapımında kullanılan lehim makinesi, ampermetre, mini elektrik motoru ve buna bağlı elektrik devreleri, 3 küçük tüp başlığı, 2 küçük ampul ve çok sayıda pil bloğu ele geçirildi.

Bombalı eylem gerçekleştirmek üzere son hazırlıklarını yaptığı tespit edilen örgüt üyesinin, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'deki terör saldırısı benzeri bir eylem yapma amacında olduğu belirlendi.

Kadın terörist ile irtibatlı 3 kişi daha gözaltına alındı.

Şüphelilerin TEM Şube Müdürlüğündeki işlemleri devam ediyor.

AA-20230225-30411213-30411212-KONYADA_EYLEM_HAZIRLIGINDAKI_PKKKCKLI_KADIN_TERORIST_YAKALANDI