Afet Yardım Birliği'ne gerçekleştirdiği ziyaretinde askeri personelden bilgi alan Tatar, deprem bölgesindeki çalışmalara yardımcı olan askerlere teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin tüm kurum ve kuruluşlarının yanı sıra gönüllü ordusuyla Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, "Bu acıları unutmamız mümkün değildir ama hayat böyle bir şey. Acısıyla, her türlüsüyle devam etmek zorundayız." dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi'ne katıldığını anımsatan Tatar, diğer devlet başkanlarının Türkiye'nin yanında olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Tatar, TDT Olağanüstü Zirvesi'nde deprem sebebiyle KKTC halkının yüreğinin parçalandığını dile getirdiği bilgisini vererek, sözlerine şöyle devam etti:

"Türk milletinin bu acıyı birlikte yaşadığını, hepimizin acısının olduğunu ve bizim de elbette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tüm potansiyelini ve kapasitesini burada acıların giderilmesi ve bu bölgelerdeki insanlarımızın tekrar normal hayata dönmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmakta olduğumuzu orada ben de ifade ettim. Dolayısıyla sizleri bir kez daha tebrik ediyorum. Sizlere teşekkür ediyorum. Bu olağanüstü şartlarda 6 Şubat'tan beri yapılan çalışmalar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde büyük bir memnuniyetle izlenmektedir. Acılı günde böyle durumlarda biz hep birlikteyiz. Tasarda ve kıvançta her zaman Türkiye ve Anadolu ile milletimizle birlikte olduk. Bundan sonra da bu böyle olacaktır. Et ve tırnak şeklinde bütün bu çalışmaları, bu anlayışla da yürütmenin bahtiyarlığı içindeyiz."

Defne ilçesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan çadır kente geçen Tatar, afetzedelerle sohbet etti, çocuklarla ilgilendi.

Çadır kent yetkililerinden bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Tatar, Türkiye'nin acısını paylaştıklarını aktararak, Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu belirtti.

Bölge insanının bir an önce normal yaşantısına dönmesini dileyen Tatar, şöyle konuştu:

İskenderun'da deniz suyu geri çekildi İskenderun'da deniz suyu geri çekildi

"Gerçekten olağanüstü bir gayret var. Sayın Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla ve tüm valilerimiz, belediye başkanlarımız, ekipler, insanüstü bir güç ve fedakarlıkla bu süreci yönetmeye çalışıyorlar. Hepimizin de bildiği gibi 11 ili kapsayan çok büyük bir felaketten bahsediyoruz. Bütün bunları düzeltmek ve normal hale dönmek sanıldığı kadar kolay değil. Yönetim gerçekten büyük bir başarıyla bu işi yürütmektedir. Dolayısıyla onlara tebriklerimi ifade etmek istiyorum. Halkımıza 'geçmiş olsun' diyorum."

Cumhurbaşkanı Tatar'a ziyaretlerinde KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da eşlik etti.

AA-20230317-30600483-30600470-KKTC_CUMHURBASKANI_ERSIN_TATAR_HATAYDA_ASKERLERI_VE_CADIR_KENTI_ZIYARET_ETTI-min