Kovid-19 salgını zamanında da ürettikleri dezenfektan ve hijyen malzemeleriyle önemli bir ihtiyacı karşılayan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, deprem sonrasında harekete geçerek, ürettikleri 5 ton bulaşık deterjanı ve hijyen setini bölgeye ulaştırdı.

Okulun müdürü Halis Karabulut, depremden sonra kısa zamanda organize olarak ilk planda bölgeye yemek yapmak için gidenlerin ekipmanlarını temizlemeleri adına 600 litre bulaşık deterjanı ürettiklerini belirtti. Gönüllü öğretmen ve öğrencilerle depremzedelerin ihtiyaçları için üretim yapmaya başladıklarını ifade eden Karabulut, şu cümlelerle devam etti:

"İhtiyaçları karşılamak için el dezenfektanı, kolonya, çamaşır suyu ve sıvı sabun üretip gönderdik. Bundan sonra da patenti bizde olan bitkisel el dezenfektanından üreterek deprem bölgesine göndereceğiz. Özellikle Kahramanmaraş'ın tüm ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyoruz. İlk etapta 600 litre bulaşık deterjanı, ikinci etapta 4,5 ton kolonya, el dezenfektanı, sıvı sabun ve çamaşır suyu tarzında ürünler gönderdik. Gerçekten öğrencilerimiz ara tatilde olmalarına rağmen ücretsiz şekilde geldiler ve üretim yaptılar. Hepsine teşekkür ediyorum."

Kimya laboratuvarı alan şefi Abdulkadir Baysal da deprem sonrası öğrencilerinin kendilerini aradığını ve okula gelip üretim yapma taleplerini ilettiklerini ifade etti.

Depremin şokunu üzerlerinden attıktan sonra okulda üretime başladıklarını söyleyen Baysal, "Öğrenciler 'bizler ücretsiz çalışacağız, evlerimizde oturamıyoruz, zor zamanlardan geçiyoruz, gerekirse oraya gidelim' dediler. Biz de 'işimiz burası, insanlara en faydalı olabileceğimiz yer burası' dedik. Hemen üretime geçtik ve yaptıklarımızı gönderdik. Bundan sonra da bizden ne üretmemiz istenirse onu üreteceğiz ve bölgeye ulaştıracağız." dedi.

AA-20230220-30357542-30357539-OGRETMEN_VE_OGRENCILER_DEPREMZEDELER_ICIN_HIJYEN_MALZEMESI_URETIYOR (1)

Kayseri'de uyuşturucu satıcısı 2 şüpheli yakalandı Kayseri'de uyuşturucu satıcısı 2 şüpheli yakalandı