Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun uğraşlar gösterdiği, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına izin veren Karadeniz Tahıl Anlaşması, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamayla uzatılacağının müjdesini verdi.

tahil-koridoru-anlasmasi-Hvth_cover

G20 Liderler Zirvesi için gittiği Endonezya'da konuşan Başkan Erdoğan "Anlaşmanın devam edeceği kanaatindeyim. Döner dönmez yine başta Sayın Putin olmak üzere görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Çünkü barışın yolu diyalogdan geçer biz bu konuda kararlı olduğumuzu hep söyledik. Ve bu sürecin devam etmesi zaten tüm dünya için geçerli olan bir şeydir” demişti.

Milletimizin Başı Sağ Olsun Milletimizin Başı Sağ Olsun

Müjdeyi ise Ukrayna Altyapı Bakanı sosyal medya hesabından yapmış olduğu “(Küresel) gıda krizinin önlenmesine yönelik önemli bir adım. Karadeniz Tahıl Anlaşması 120 gün süreyle uzatılacak.” olarak duyurdu. 

_126008059_077486802-1-1

21 Temmuz’da varılan ilk anlaşmayla Ukrayna’nın Karadeniz’de Rus ablukası altında olan limanlarından yapılan gıda ve gübre sevkiyatını sağlayarak küresel gıda krizinin önlenmesine katkı sağlamıştı.