Dr. Tabak, 3 Tesla teknolojisinin yüksek çözünürlük ve keskinlikte görüntüler elde etmek için tasarlandığını belirtti. Bu teknolojinin doktorların teşhis yeteneklerini artırırken hastaların daha hızlı ve ayrıntılı bir muayene deneyimi yaşamasını sağladığını vurguladı.

Sixt Türkiye, Eğitimde Bir İlke İmza Attı! Sixt Türkiye, Eğitimde Bir İlke İmza Attı!

Yeni MR cihazıyla tüm vücut hakkında yüksek görüntü kalitesinde bilgi alınabildiğini dile getiren Dr. Tabak, ayrıca damar yolundan ilaç verilmeden beyin ve böbrek damarları gibi tüm damarlarda anjiyo görüntülemesi yapılabildiğini ifade etti. Bununla birlikte, multi parametrik prostat MR'ı ve kardiyak görüntülemenin yapılabildiğini belirtti.

Dr. Necati Alp Tabak, 3 Tesla MR cihazının avantajlarını şu şekilde sıraladı:

  1. Geniş iç alanı sayesinde hastaların MR çekimine uyumunu ve konforunu artırır.
  2. Ses düşürme teknolojisi ile hastaların çekim sırasındaki rahatsızlığını azaltır.
  3. Müzik sistemi ve video yayını ile hastaların tetkik sırasında keyifli vakit geçirmesini sağlar.
  4. Hareketten, vücuttaki metal protezlerden ve implantlardan kaynaklanan görüntü bozukluklarını engeller.
  5. Pediatrik hastalar için özel bir yaklaşım sunar ve sedasyon anestezisi altında çekimler güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Dr. Tabak, 3 Tesla MR'ın uygulama sürecini de açıkladı. Hastaların işlem öncesinde üzerindeki tüm metalleri çıkarması istenir ve çekim sırasında gerekli uyarıları duyabilmeleri için kulaklık takılır. Ayrıca, hastaların acil durumlarda ekipten yardım çağırabilmeleri için bir buton bulunur. Çekim süresi, görüntülenecek bölgeye ve hastalığın türüne bağlı olarak değişir.

3 Tesla MR'ın uygulama alanları arasında beyin tümörleri, omurilik hastalıkları, prostat hastalıkları, meme hastalıkları, eklem ve bağ doku görüntülemeleri gibi birçok organ ve sistem yer alır. Dr. Tabak, MR'ın diğer radyolojik modalitelerin yetersiz kaldığı durumlarda hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

1715592331 D S C F4863

Editör: Eren Kalkan