Aksaray’ın Ihlara Vadisi içerisinden geçen ve yaklaşık 60 kilometrelik uzunluğa sahip Melendiz Çayı yerli ve bayancı turistlerin ilgi odağı.

382 basamaklı merdivenle inilen ve 14 kilometre uzunluğunda olan Ihlara Vadisi’nden geçen Melendiz Çayı’nın üzerine kurulan ahşap ve hasır kamelyalar Tayland’ı andırıyor.

Kapadokya’ya açılan kapı Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi Ihlara beldesinde bulunan Ihlara Vadisi birçok tarihi ve doğa harikasının keşiflerin yanı sıra Melendiz Çayı üzerine kurulu ahşap ve hasır kamelyalarla da dikkat çekiyor. Güzelyurt ilçesine bağlı Ilısu köyündeki dağlardan çıkan ve 14 kilometrelik Ihlara Vadisi içerisinden geçerek yaklaşık 60 kilometre uzunluğa sahip olan Melendiz Çayı Ihlara Vadisi’nde eşsiz bir görselliğe ev sahipliği yapıyor.

Melendiz Çayı üzerine kurulan ahşap ve hasır kamelyalar ise son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Tayland’ı andıran su üzerindeki kamelyalar üzerinde yemek yiyen turistler Ihlara Vadisi gezisi sonrasında dinlenme fırsatı buluyor.
Melendiz Çayı üzerindeki kamelyaların Tayland gibi birçok ülke ve şehri andırdığını anlatan bölge halkından Kerim Yasav (48),

“Burası ne Tayland ne Amerika ne de Kazablanka. Burası Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi Belisırma olarak geçer. Burası da Melendiz Çayı üzerinde kurulan vatandaşlarımızın, misafirlerimizin dinlenmelerini, yemeklerini yiyebileceği bir yer.

Bütün yerli ve yabancı misafirlerimiz Ihlara’dan giriş yapıp 3-4 kilometrelik alanı yürüdükten sonra burada konaklayıp çayını, kahvesini veya yemeklerini burada alıyorlar. Burayı Talyand’a benzettikleri gibi Mardin’deki soğuk suya benzetiyorlar. Antalya’daki Dim Çayı’na benzetiyorlar” dedi.

{19E500E2-D3B4-4051-A706-6C1B9FE2F5DE}

Rasim Arı'dan TYT ve Dil Sınavı Birincilerine İngiltere Tatili Hediyesi! Rasim Arı'dan TYT ve Dil Sınavı Birincilerine İngiltere Tatili Hediyesi!