Ürgüp ve Avanos ilçesi ile Göreme, Uçhisar ve Ortahisar beldelerindeki çok sayıda otel, kapılarını deprem bölgesinden gelen mağdurlara açtı. Üç öğün yemek verilen otellerde, kendilerine verilen odalarda kalan depremzede ailelerin çocukları için ise çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Bölgedeki bir otelin işletmecisi Batuhan Yıldırım, faaliyette olanların yanı sıra kış sezonu sebebiyle kapalı tutulan otellerde vakit kaybedilmeden hazırlıklar yapılarak depremden etkilenenlere sıcak yuva imkanı verildiğini belirtti.

Otellerde çocuklar için eğlenceler düzenlediklerini de söyleyen Yıldırım, "Günlerdir misafirlerimizi ağırlamaktayız. Evlerini, ailelerini kaybeden çocuklarımız var. Onları mutlu etmeye çalışıyoruz. Gıda ve diğer tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Psikologlarla görüşüp oteldeki çocukları eğlendirmek için oyunlar oynuyoruz. Doğum günlerini kutluyoruz. Birinin doğum günü olsa da hepsine hediye dağıtarak acılarını hafifletmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Bir otel müdürü olan Hakkı Çelebi de depremden sonra devlet ve milletin el ele vererek mağduriyet yaşayan vatandaşlara yardımcı olduğunu, firmalarının da bu iyilik seferberliğine katkı sağladığını ifade etti.

Bölgedeki otellerden birinde misafir edilen Zeynep Büyüköz ise Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Büyüknacar Kocadere köyünden geldiklerini kaydederek, kendilerine sunulan imkanlar için turizmcilere teşekkür etti.

Şerif Büyüköz de sürecin birlik, beraberlik ve dayanışma duygusu içinde devam ettiğini, milletçe kenetlenmenin bu sorunun daha kolay atlatılmasını sağlayacağına inandığını ifade etti.

Yıkıcı depremler Kapadokya'daki doğal mirasa zarar vermedi Yıkıcı depremler Kapadokya'daki doğal mirasa zarar vermedi

ABD'li turist Gladys Fernandez ise çok sevdiği Kapadokya’yı sık sık gezmeye geldiğini, deprem haberini öğrendikten sonra da bilet alarak uçakla bölgeye geldiğini söyledi.

Depremzede çocukların yarasını sarmak, onları mutlu edebilmek için otel otel gezip hediye verdiğini söyleyen Fernandez, "Depremde zarar görenlerle birlikte olmak, onların acılarını bir nebze dindirebilmek için çalışıyorum. Bütün ülkelerin burada yaşanan sorunun giderilmesi için çaba göstermesinden mutluluk duyuyorum. Birlik içinde bu acıların ortadan kalkacağına inanıyorum." ifadeleri ile konuştu.

AA-20230217-30332094-30332090-KAPADOKYADAKI_TURISTIK_ISLETMELER_DEPREMZEDELERI_MISAFIR_EDIYOR