Nevşehir’deki yurtlara yerleştirilen depremzede gençler, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüce öğrencilerin yaşadıkları deprem anılarını unutturmak için ATV araçlarıyla Kapadokya’da peribacalarıyla kaplı bir vadilerde tur yaptı.  

NEVÜ Öğretim Üyesi Ömer Kırmızı yaptığı açıklamada, "6 Şubat’taki deprem hadisesinden sonra ilimizdeki KYK yurtlarına depremzede vatandaşlarımız geldi. Bizler de KYK yurtlarında barınan çocukların hem rehabilite olmaları de eğlenceli vakit geçirmeleri adına ATV turları düzenledik. Etkinliklerimizi 5 ayrı yurtta yapıyoruz. Her yurtta ortalama 70-80 öğrenci faaliyetlerimize katılıyor" diye konuştu. 

Depremin ardından ailesi ile birlikte Gaziantep’ten Nevşehir’e gelerek KYK yurtlarında kalan öğrencilerden Dilek Panoğlu, "Gerek yurtta gerekse buradaki insanlarca güzel karşılandık. Daha önce Kapadokya’yı gezmedim ama internet aracılığıyla fotoğraflarını görmüştüm. Canlı canlı görünce gerçekten de memnun kaldım, burası çok güzel" ifadeleri ile konuştu. 

Yıkıcı depremler Kapadokya'daki doğal mirasa zarar vermedi Yıkıcı depremler Kapadokya'daki doğal mirasa zarar vermedi

Malatya’dan gelen Ramazan Yazıcı da en kısa sürede Malatya’ya dönmek istediğini belirterek, "Kapadokya’yı daha önce gezmemiştim ama gelmeyi çok istiyordum. Buraları gelip gördük manzarası çok güzel. Malatya’ya dönmeyi düşünüyoruz. Evimizi güçlendirme çalışması yapılacak bitince yeniden Malatya’ya dönüp okuluma devam edeceğim" diye konuştu.