Nevşehir Valiliği tarafından Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte afetzedeler, konakladıkları yurtlardan otobüslerle alındı.

Depremzedelerin, Kapadokya'daki tarihi ve turistik merkezleri tanımalarına imkan sağlayan etkinlikte, kayadan oyma yamaç yerleşimi Kayaşehir, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Üç Güzeller, Uçhisar Kalesi ziyaret edildi.

Gezi programına katılanlara depremzede turist rehberleri eşlik etti.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden geldiği kentte konaklayan depremzede Tahsin Çıtak, ailesi ile 7 Şubat'tan beri kentte yaşadığını belirterek, "Depremden bir gün sonra otobüsle bizi alıp buraya getirdiler. Çok neşeli bir yer. İnsanları cana yakın. Daha önce Kapadokya ile ilgili bilgileri okumuştum. Çok güzel, harika bir yer." dedi.

Etkinliğe aynı yurtta konakladığı arkadaşlarıyla katılan Ali Sermen, Kapadokya'daki doğal oluşumları ve tarihi kayadan oyma tünelleri beğendiğini söyledi.

Kapadokya'ya gelemeyen Japonlar bölgeyi "sanal balon turu" ile keşfediyor. Kapadokya'ya gelemeyen Japonlar bölgeyi "sanal balon turu" ile keşfediyor.

Katılımcılara eşlik eden turist rehberi Gamze Demirci, depreme Osmaniye'de yakalandığını, o gecenin yaşayanların hayatında olumsuz izler bıraktığını kaydederek, bu tür programların afetzedelerin rehabilitasyonuna katkı sağlayacağını belirtti.

Kapadokya'nın bu tür faaliyetler için elverişli olduğunu belirten Demirci, "İnsan gezdikçe bulunduğu yerin atmosferi ile geçmişi unutup yeni güzel anılar kaydedebiliyor. Bu da bilinçaltında rahatlama sağlıyor." diye konuştu.

AA-20230419-30895671-30895670-DEPREMZEDELER_KAPADOKYAYI_GEZDI-min