Hatay'da bir turizm firması, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen İskenderun ilçesinde geçici barınma merkezlerinde kalan çocuklar için hayırseverlerin desteğiyle ücretsiz Kapadokya gezisi gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin büyük yıkıma yol açtığı İskenderun'da bir turizm firması, çocuklar için harekete geçti.

Günübirlik etkinliklerle ortaokul ve lise öğrencilerini öğretmenleriyle çadır ve konteyner kentlerden alarak otobüslerle Kapadokya'ya getiren firma yetkilileri, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerle bezeli Kapadokya'da misafir etti.

Peribacaları arasında koşup eğlenen, çanak ve seramik atölyeleri ile turistik merkezlerde gezinti yapıp fotoğraf çektiren 90 öğrenci, depremin stresinden uzaklaştı.

Etkinliği düzenleyen firmanın sorumlusu turizmci Yılmaz Erten, depremi yaşadıkları için depremzede çocukların hislerini anlayabildiklerini, hayırsever iş insanlarının desteğiyle ücretsiz gezi programları düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti.

Ruhsal Bir Yolculuk: Kapadokya'da Meditasyon ve Yoga Kampı Ruhsal Bir Yolculuk: Kapadokya'da Meditasyon ve Yoga Kampı

Gezi etkinliklerinin Kapadokya merkezli olarak süreceğini, zaman zaman farklı turizm merkezlerini de programa dahil edeceklerini anlatan Erten, şu sözlere yer verdi:

"Biz de depremzedeyiz. Bu durumu çok iyi anladığımız için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Depremin ilk gününden itibaren gerek araçlarımızla gerekse yardımlarla elimizden geldiğince bir şeyler sunmaya çalıştık. Depremzedelerin psikolojileri iyi değil. Biz de bir kampanya başlattık. Bölgedeki çocuklar için güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz."

Kısa süreliğine de olsa çadır ve konteyner kentlerden uzaklaşmanın çocuklara iyi geleceğini dile getiren Erten, "Hepsi de çok mutlu, onları mutlu görünce biz de çok seviniyoruz. Herkesin düzenli bir hayatı vardı. Bir anda bunların hiçbiri kalmadı. Zor bir durum, kelimelerle ifade edilmiyor. Farklı etkinliklerle çocuklarımızın psikolojisinin düzelmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız." dedi.

Etkinliğe katılan çocuklardan Nevra Kalkan da Kapadokya gezisine katılmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek , "Çok mutluyuz, peribacaları çok güzel. Rehber öğretmenimiz bize buradaki oluşumlarla ilgili bilgi verdi. Buradaki gezi, o kötü enerjiyi atmamızı sağlıyor, çok güzel bir duygu." diye ekledi.

AA-20230501-31009427-31009413-HATAYLI_AFETZEDE_90_COCUK_DEPREM_PSIKOLOJISINDEN_KAPADOKYA_GEZISIYLE_UZAKLASTI-min

Mithat Kırılmış ise gezi heyecanıyla sabah erken vakitte uyandığını söyleyerek, "Peribacaları çok etkileyici. Daha önce hiç görmemiştim. Peribacaları arasında fotoğraf çektiriyorum." ifadelerini kullandı.

Yüsra Kılıç da daha önce televizyon ekranlarından aşina olduğu Kapadokya'da bulunmak ve peribacalarının arasında dolaşmaktan keyif aldığını, bölgenin tarihi dokusuna hayran kaldığını belirtti.

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Hanefi Zobar da İskenderun'da 2 bin 200 kişinin yaşadığı bir çadır kentin koordinasyon ekibinde de görevli olduğunu, öğrencilerinin deprem sonrası yaşadığı travmayı atlatabilmeleri amacıyla düzenlenen etkinliklere de gönüllü olarak katıldığını dile getirdi.