Kapadokya’da dağ bisikleti gezileri ve yarışları için parkur zenginliği o kadar fazladır ki, yüzlerce doğal parkur çıkarabilmek mümkündür. 2000 yılından bu yana Kapadokya’da organize edilen dağ bisikleti yarışlarının 9 ayrı parkurda düzenlendiği düşünüldüğünde bu çeşitliliği daha iyi anlayabiliriz.

Kapadokya: Keşif İçin Benzersiz Bir Yeryüzü Cenneti Kapadokya: Keşif İçin Benzersiz Bir Yeryüzü Cenneti

Çeşitliliğin yanı sıra Kapadokya’nın dağ bisikleti parkurlarının tamamı doğal parkurlardan oluşmaktadır. Bazı ülkeler doğal parkuru olmadığından yapay parkurlar oluşturmak durumunda kalmaktadır. Örneğin İskoçya’nın Fort William kasabasındaki dünyaca ünlü bisiklet parkuru el yapımıdır.

  Kapadokya parkurları, doğal olmasının yanı sıra yarışmacılara sadece doğal güzellik sunmuyor. Burada yarıştığınızda tarihin ve kültürün de içine giriyorsunuz. Öyle ki, taş fırında ekmek pişiren köy kadınlarının yanından geçiyorsunuz, okula giden çocukları görüyorsunuz, tarlasında çalışan yaşlı amca size el sallıyor ve derken 10. yy’dan kalma mükemmel bir kilise karşınıza dikiliveriyor. Dünyada bu kombinasyonun sağlanabileceği başka bir yer bulmanın kolay olmadığını söyleyebiliriz.

7858d95c-ffc2-47c3-a068-8219dd9948d7