Onikişubat ilçesine bağlı yaklaşık 3 bin kişinin ikamet ettiği Şahinkayası Mahallesi de, Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerden etkilendi.

Mahalleye adını veren ve yerleşim birimine hakim yükseklikte bulunan Şahinkayası'nda "kale" adı verilen mevkiden ikinci depremden sonra kopan parçalar, bir kamyon ve eve hasar verdi.

Evin önündeki ağıla da isabet eden kaya parçaları, 70 küçükbaş hayvanı telef etti.

Mahalle muhtar azası Ömer Budak, bölgenin dağlık yapıda olduğunu belirtti.

Sarsıntıda düşen kaya parçaları sebebiyle köyün risk altında olduğunu ifade eden Budak, "Kaya uçma tehlikesi olan bölgelerimiz çok. Evlere, ahırlara zarar veren kayalarımız var. Milletvekillerimiz, yetkililerimiz geldi, yerinde tespit yapıldı. Şu anda yaralarımız sarılmaya çalışılıyor." dedi.

Budak, kaya parçalarının tehlike oluşturmaması adına belediye ekiplerinin önlem alındığını belirterek, ayrıca mahallenin taşınması konusunda görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Mahalle sakinlerinden Bilal Karasu, ikinci depremde afeti canlı canlı yaşadıklarını dile getirdi.

Kaya parçalarının önce evinin önündeki kamyonuna, ardından hayvan barınağına çarptığını anlatan Karasu, 70 küçükbaş hayvanının telef olduğunu, evinin 2 kolonunun da hasar gördüğünü belirtti.

AA-20230227-30423000-30422996-SAHINKAYASININ_DEPREMDE_KOPAN_PARCALARI_ADINI_VERDIGI_MAHALLEYI_TEHDIT_EDIYOR-min

AA-20230227-30423000-30422992-SAHINKAYASININ_DEPREMDE_KOPAN_PARCALARI_ADINI_VERDIGI_MAHALLEYI_TEHDIT_EDIYOR-min