Türkiye'nin önemli tarım ürünlerinin yetiştirildiği Narlı Ovası'nı besleyen Kartalkaya Barajı'nda kuraklığın etkilerinin görülmesinden sora Bakanlıkca tarımsal üretimin kesintiye uğramaması adına çalışma başlatıldı.

Çalışmada, 120 bin dekar arazide kışlık hububat, 80 bin dekar arazide de yazlık ürün yetiştirilen ovada, bu yıl yağış miktarının düşük olması sebebiyle çiftçilere tohum desteği verilecek.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Dr. Hasan Gezginç, 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerin tarımsal faaliyetleri de etkilediğini söyledi.

Çiftçiye her türlü tarımsal desteği verdiklerini, hatta bu destekleri kapılarına götürdüklerini söyleyen Gezginç, Bakanlık olarak depremin ilk gününden itibaren 4 bin ton yem dağıttıklarını ifade etti.

Gezginç, çiftçilere alet ekipman konusunda da destek sağladıklarını anlatarak, hayvancılığın yanında bitkisel üretim için de destek sunduklarını kaydetti.

Türkiye'de son yıllarda kuraklık yaşandığına dikkati çeken Gezginç, Kahramanmaraş'ın da kuraklıktan etkilenen illerin başında yer aldığını belirtti.

Narlı Ovası'nı besleyen Kartalkaya Barajı'nda ciddi kuraklık görüldüğünü dile getiren Gezginç, "Yetiştiricilik döneminde yağışların yetersiz olması sebebiyle beklediğimiz doluluğa ulaşamadık. 200 bin dekar arazinin aşağı yukarı 120 bin dekarına kışlık ürün yani tahıl hububat ekildiğini biliyoruz. 80 bin dekar araziye de yazlık ürün ekildiğini incelemelerimiz sonucu gördük. 80 bin dekar araziye yazlık ürün olarak su verme şansımızın olmadığı kanaatindeyiz. Bundan sonraki yağışların şiddeti, sıklığı bunu etkileyecektir ama uzun yıllar verilerine göre yazlık ürünlere su verme şansımız yok." ifadeleri ile konuştu.