Dünya Etnospor Konfederasyonu Organizasyon Yöneticisi Salih Aksu, Kırgızistan'dan gelen 118 çadırın kurulumunun bittiğini, Kazakistan'dan gelen ve konfederasyonun sağlayacağı 100'e yakın çadırın da kurulumunun sürdüğünü ifade etti.

Etnospor olarak türlü etkinliklerde kullandıkları çadırların depremzedelere yuva olabileceğini düşündüklerini belirten Aksu, "Hem soğuğa dayanıklı olması hem de yazın serin olabilmesi vesilesiyle depremzedeler için biraz daha kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir ortam oluşturabiliriz diye düşündük. Bu vesileyle Kırgızistan ve Kazakistan ile temaslarda bulunduk." dedi.

Çadırların kurulumu için Kırgızistan'dan bir ekibin geldiğini söyleyen Aksu, aynı zamanda Van'daki Ulupamir köyünde yaşayan Kırgızların da kuruluma yardım ettiğini aktardı.

Meral Akşener, Kahramanmaraş'taki çadır kentlerde tepki aldı Meral Akşener, Kahramanmaraş'taki çadır kentlerde tepki aldı

Oba içerisinde sosyal alanların da bulunacağının üstüne basan Aksu:

"Burada sadece çadır kurmuyoruz, bir sosyal alan da oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar için oyun atölyeleri olacak. Çocukların eğitimiyle ilgili programların yanı sıra havalar iyileştikçe at getirip çocuklara binicilik dersleri vereceğiz. Geleneksel oyunlarla ilgili aktiviteler yapacağız. Burada çocuklara depremi unutturabilecek, onların gelişimine faydalı olabilecek çalışmalar da yürüteceğiz.” dedi.

Aynı zamanda Aksu, "Bu akşam itibariyle 20-25 aileyi içeri alacağız. Her gün bitirdikçe yavaş yavaş içeri alacağız. Ağır hasarlı, evi yıkılmış olan aileler öncelikli alınıyor." ifadelerini kullandı.

AA-20230218-30346156-30346151-KAHRAMANMARASTA_KURULAN_DAYANISMA_OBASI_DEPREMZEDELERI_AGIRLAMAYA_BASLIYOR-min