Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK destekli Piri Reis gemisiyle sismik araştırma yapan 12 kişilik ekip, 1 hafta boyunca denizde veri topladı.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derman Dondurur, bu çalışma sonucunda yaklaşık 1000 kilometrelik alanda sismik veri topladıklarını ifade etti.

Yapılan çalışmada çok ilgi çekici sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Dondurur, "İzmir dış körfezinin sığ yapısını, fay yapılarını biraz biliyoruz ama derin kısımlarla ilgili çok bilgimiz yoktu. Bizi şaşırtan şu oldu; oradaki aktif fay miktarı ve yoğunluğu gerçekten çok fazla. Bu çalışmanın sonuçları, çok sayıda yeni fayın varlığını ortaya çıkardı." dedi. 

Toplanan verilerden yola çıkarak fayların uzanımı, büyüklüğü, deniz tabanını etkileyip etkilemedikleri, aktif olup olmadıklarını ortaya koymayı hedeflediklerini bildiren Dondurur, veriler işlendikten sonra fayların haritalanması aşamasına geçileceğini aktardı.

İzmir metropol alanı ve çevresinin afet riskine yönelik önemli bir çalışma yaptıklarını, projenin 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini aktaran Prof. Dr. Dondurur, tarihte İzmir ve çevresinde çok sayıda yıkıcı deprem yaşandığını, özellikle 1739'da Foça'da ve 1688'de İzmir'deki depremlerin büyük hasar verdiğinin bilindiğini de kaydetti.

İzmir'de bir kişi eski eşini ve kayınvalidesini yaraladı İzmir'de bir kişi eski eşini ve kayınvalidesini yaraladı

AA-20230302-30456796-30456792-IZMIR_KORFEZINDE_COK_SAYIDA_YENI_FAY_TESPIT_EDILDI-min