TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO üyeliği için Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında gerçekleştiren Üçlü Muhtıra'nın şartlarının yerine getirilmesi konusunda Türkiye'nin beklentilerini tekrarlayarak "Bu muhtırada Türkiye olarak İsveç ve Finlandiya'dan beklentilerimiz net bir şekilde yazılmıştır ama biz zadece söz değil, meclisten kanun geçmesini değil, geçen kanunun resmi makamlar tarafından uygulanmaya koyulmasını görmek istiyoruz." dedi.

Önceden de bu uyarılarını İsveçli yetkililere söylediklerinin altını çizen Kılıç, şu ifadelerle konuştu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı'nı karşıladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı'nı karşıladı

"İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve beraberindeki heyetle 22 Aralık 2022'de meclisimizde Dışişleri Komisyonu olarak iki saat süren bir toplantı yaptık. Muhalefet ve iktidar olarak Billström ile yaptığımız toplantıdan sonra umutlandık. Bizim tehdit algılarımızı, güvenlik kaygılarımızı algıladıklarını düşündük. Fakat daha sonra maalesef, anlam vermediğimiz ve kabul etmediğimiz şekilde bizi derinden yaralayan, tüm dünyadaki Müslümanları inciten Kur'an-ı Kerim yakılmasına izin verildi. İsveç'in devlet gücü ve otoritesinin gözetimi, kontrolü ve güvencesi altında bu eylem gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan ve Sayın Meclis Başkanımız (Mustafa) Şentop ve bizler muhataplarımıza, bu eylemin bizim açımızdan ne anlama geldiğini çok net bir şekilde anlattık. Zannedersem o iletişim ve anlatmalarımızdan sonra İsveç'te bazı şeylerin harekete geçtiği söylenebilir. İsveç'teki değişen ve değişecek yasaların uygulamasını görmemiz gerekir."

Kılıç, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Daimi Ortak Mekanizma'nın üçüncü toplantısının 9 Mart'ta Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacağını ekledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra İsveç'in tutumu da değerlendiren Kılıç, "Deprem felaketiyle ilgili olarak bize, elini uzatan, bizimle güzellikle iletişim içinde olan, zor zamanlarımızda bize destek olanların da hakkını temsil ederiz. Bu anlamda hem İsveç hükümetini hem de İsveç vatandaşlarını ülkemize ve milletimize deprem nedeniyle göstermiş oldukları destek içinde teşekkür ederim." ifadeleri ile konuştu.