Bakan Varank, Kahramanmaraş'ta esnafla buluştu Bakan Varank, Kahramanmaraş'ta esnafla buluştu

Mitchell, ziyareti esnasında, İngiltere'nin Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde kurduğu sahra hastanesinde İngiliz sağlık ekiplerinin çalışmalarını inceleyerek işbirliği içinde çalışan Türk ve İngiliz ekiplerine teşekkür etti.

İngiltere Kalkınma ve Afrika’dan sorumlu Devlet Bakanı Andrew Mitchell, başta İngiltere olmak üzere Türkiye'nin çok sayıda dostu olduğunu ifade ederek "Türkiye, korkunç bir felaketin ardından küresel toplumun tam desteğini bekleyebilir." dedi.

Uluslararası toplumun, bu felaketin her farklı aşamasında çok güçlü destek olması gerektiğini belirten Mitchell, "Türkiye'nin başta İngiltere olmak üzere çok sayıda dostu var." ifadelerini kullandı.

Mitchell, İngiltere'nin felaketin en başından itibaren Türkiye'nin yanında bulunduğunu söyleyerek ülkesinin, Türkiye'ye insani yardım malzemeleri ve 77 kişilik arama kurtarma ekibi ulaştırdığını söyledi.

Sahra hastanesi ve acil tıp klinikleri de dahil, İngiltere'den 150 uzmanın sahada bulunduğunu söyleyen Mitchell, depremin etkilendiği bölgeleri "kesinlikle dehşet verici" şeklinde nitelendirdi.

Mitchell, "Depremin meydana getirdiği yıkımı görmek için deprem bölgelerinden geçmek oldukça sıra dışı. Daha önce hiç böyle bir şey görmedim." ifadesini kullandı.

İngiltere'nin depremzedeler için 35 bin termal battaniye, 2 bin 500 çadır, temel ihtiyaç ve temizlik kitleri gönderdiğini ifade eden Mitchell, bölgedeki İngiliz sağlık ekibinin, depremzedeler için ellerinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.
Mitchell, "Olabildiğince hızlı bir şekilde buraya geldik ve Türkiye'ye bu korkunç felakette yardım etmeye kararlıyız." ifadesini kullanarak sahra hastanesinde, bir haftadan kısa bir sürede 2 bin 700'den fazla depremzedenin tedavi edildiğini belirtti.

AA-20230219-30354787-30354778-INGILTERE_KALKINMA_BAKANI_MITCHELL_KAHRAMANMARASTA (1)AA-20230219-30354787-30354775-INGILTERE_KALKINMA_BAKANI_MITCHELL_KAHRAMANMARASTA (1)