İzmir Ekonomi Üniversitesinden (İEÜ) Doç. Dr. Pınar Oğuz Ekim, büyük şirketlerin tedarik merkezlerinde, depolarında ya da fabrikalarında kullanılması amacıyla geliştirdiği otonom taşıma robotuyla Avrupa Birliği’nden 75 bin Euro hibe almaya hak kazandı. Yapay zeka yardımıyla rota çizebilen, insan gücü ihtiyacını yüzde 70 azaltan robotla Avrupa’ya açılan ekim, bu desteği alan 132 kadından biri oldu.


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Oğuz Ekim, öğrencileri; Bekir Bostancı, Mehmet Emre Söyünmez ve Sercan Çağdaş Tekkök ile birlikte 2020 yılında bir şirket kurdu.

Çalışmalarını otonom robotlar üzerine yoğunlaştıran İEÜ’lü ekip, kolaylıkla üretilebilen ve taşınabilen, manevra yapma özelliğine sahip, insan gücünün daha verimli kullanılmasına imkan sağlayan bir taşıma robotu geliştirdi. Şirketin ve robotun ilk müşterisi Vestel oldu. Doç. Dr. Ekim’in liderliğinde ilerleyen proje, başarıdan başarıya koşarak ödülleri de art arda topladı.

Ödüller art arda geldi

Doç. Dr. Ekim ve öğrencileri, yaklaşık 1.5 yıl önce; Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin iş birliğinde düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu.

Doç. Dr. Ekim, ardından da Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Türkiye Ekonomi Bankası iş birliğiyle kurulan ve “TİM-TEB Girişim Evi” tarafından gerçekleştirilen Tekno Kadın Girişimciler Akademisi Programında ilk 5’te yer almayı başardı. Ekim, Türkiye genelinde çok sayıda iddialı projenin yer aldığı Başakşehir Living Lab adlı inovasyon ve teknoloji yarışmasında ikinci ve TET Proje Pazarında ise birinci oldu.


Doç. Dr. Ekim, son olarak da Avrupa Birliği’nin ‘Women TechEu’ adlı program çerçevesinde verdiği 75 bin Euro hibe desteğini aldı. Binlerce başvuru arasında yapılan detaylı bir inceleme sonunda hibeyi almaya hak kazanan 132 kadından biri olan Ekim, başarısını Avrupa’da da kanıtlamış oldu.

SPK onayladı! 3 şirket halka arz oldu SPK onayladı! 3 şirket halka arz oldu


Alınan hibenin, özellikle yurt dışına açılma noktasında kendilerine büyük fırsat oluşturacağını ifade eden Ekim, robota ilişkin bilgiler vererek, “Örneğin; fabrikanıza ait binlerce metrekarelik büyük bir deponuz var. Buradaki bir malzemeyi, insan gücüyle taşıyıp istenen yere yerleştirmek ya da almak zahmetli, uzun ve hataya açık bir iş; ancak birbirleri ile haberleşip (filo halinde) yapay zeka yardımı ile en verimli rotaları planlayan; 100, 500 ve bin kilogram gibi farklı taşıma kapasitesine sahip robotlarımız sayesinde, üç kat daha verimli şekilde bu işlemleri yapabilmeniz mümkün.

Robotlarımız, belirlenen konumu bulma noktasında da 3 santimetrelik hassasiyete sahip. Yön bulma konusunda oldukça iyi olduğu testlerle kanıtlandı. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde robotları akıllı saatler üzerinden bile gözlemleyip iş emri vermek mümkün. İzmir Bilimpark’taki 75 metrekarelik alanda showroom açtık, firmalar buraya gelerek robotlarımızı inceleyebilir” diye konuştu.


Doç. Dr. Ekim, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Robotlarımızı geliştirmeyi, artan teknolojiyle birlikte robotlarımıza yeni özellikler eklemeyi sürdüreceğiz. En büyük hedefimiz yurt dışına açılmak, bu güzel projenin oradaki firmalar tarafından benimsenmesini sağlamak. Bunu hak ettiğimizi, buna değen bir projeye imza attığımızı düşünüyorum.

Robotlarımızın bugünlere gelmesinde benim, öğrencilerimin ve şimdi 10 kişiye ulaşan ekibimizin büyük emeği var. Bu mücadelenin ve emeğin karşılığını almak çok güzel; ancak Avrupa’da da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, otonom robotumuzun daha geniş çevrelerde tanınmasını hedefliyoruz. Avrupa Birliği’nden gelen hibe, inanıyorum ki elimizi çok güçlendirecek. Hem maddi açıdan hem de prestij açısından bize avantajlar sağlayacak.”