Hatay'da, 6 Şubat'taki depremlerden sonra hayatın bir an önce normale dönmesi için gerçekleştirilen çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda depremden etkilenen çocuklar için Defne ilçesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çadır kentte çocuklar için tiyatro etkinlikleri hazırlandı. Tiyatro ekibi, kostümlerini giyerek etkinlik öncesi çadırları tek tek dolaştı ve çocukları etkinlik alanına oyunlar eşliğinde getirdi. Daha sonra kurulan stantta eğlenceli oyunlar düzenleyen ekip, çocukları deprem psikolojisinden biraz olsun uzaklaştırmanın mutluluğunu paylaştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ekip lideri Tahsin Macit, çadır kentte afetzedelere her türlü imkanın sağlandığını ifade etti. Çocukları eğlendirmek için aktiviteler hazırladıklarını söyleyen Macit, "Burada çocuklarımıza tiyatro ve sinema izlettiriyoruz. Çocuklarımız depremden daha çok etkileniyorlar tabii. Bu deprem psikolojisini onlar üzerinden almak istiyoruz." dedi.

Macit, 200'ü aşkın çocukla etkinlikler yaptıklarını aktararak miniklerin saatler önce yerlerini alarak beklediğinden söz etti. Sanatsal faaliyetlerin nisan ayı sonuna kadar devam etmesinin planlandığını söyleyen Macit, belki bu etkinliklerin depremzedeler konteynerlere geçtikten sonra da yapılabileceğini belirtti.

Dönüşümlü görev yapan ekiplerin çadır kentte onar gün etkinlikler yapıldığını anlatan Macit, şu bilgileri aktardı:

"Sadece tiyatro değil, atölyelerimiz de oluyor. Kukla atölyesi, drama dersleri, masal saatleri gibi faaliyetler de yapılıyor. Çocukları bilgilendiren, doğa sevgisini, arkadaşlığı anlatan çocuk oyunlarımız var. Masal kahramanlarıyla, çeşitli hayvan karakterleriyle onları neşelendirmeye çalışıyoruz. Çocukları da oyunlarımıza katıyoruz. Oyun sırasında onlarla dans da ediyoruz, şarkılar da söylüyoruz."

AA-20230228-30435950-30435936-HATAYDA_CADIR_KENTTEKI_COCUKLARI_TIYATRO_OYUNLARIYLA_MUTLU_EDIYORLAR-min

AA-20230228-30435950-30435937-HATAYDA_CADIR_KENTTEKI_COCUKLARI_TIYATRO_OYUNLARIYLA_MUTLU_EDIYORLAR-min