Depremzede çiftin nikah şahitliğini enkazdan çıkaran polis yaptı Depremzede çiftin nikah şahitliğini enkazdan çıkaran polis yaptı

Odabaşı Mahallesi'nde yer alan özel hastanenin enkazında çalışma gerçekleştiren ekipler, iki kişinin canlı olduğunu belirledi. Özel harekat polislerinin de bulunduğu yoğun çalışma sonrası 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı'ya ulaşıldı.

Çalışma yürüten ekipler, Şakiroğlu ile Avcı'yı enkazdan depremin 261. saatinde sağ olarak çıkardı. Enkazdan kurtarılan Şakiroğlu ve Avcı hastaneye kaldırıldı.

Hatay Sahra Hastanesi'nde ilk müdahalesi yapılan Mustafa Avcı, bir görevlinin yardımıyla kardeşiyle telefonla konuştu.Kardeşine ailesini soran Avcı, "Hepsi kurtuldu mu, Nazlı? Birazcık da olsa seslerini duyayım." dedi. Kendisini kurtaran ve telefonla kardeşiyle görüştüren ekiplere teşekkür eden Avcı, daha sonra Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi.

Katak Arama Kurtarma Koordinasyon Başkanı Barış Pirebaş, bölgede çalışma yürüten arkadaşlarının "Ses geliyor." demesi ile hemen oraya koştuklarını belirtti. AFAD, özel harekat birimiyle çalışma yürüttüklerini ifade eden Pirebaş, şu cümleleri ekledi:

"'Ses geliyor.' dendiğinde içeri koştuk. Zaten arkadaş yaşam alanındaydı. Mehmet Ali'yi, ailesinden biliyordum, 'Akrabalarımız burada, lütfen yardım edin.' diyorlardı. Biz daha önce arama tarama yaptık ama aşağılarda yapmıştık, yukarıya bakmamıştık. Mehmet Ali'yi çıkardık, peşinden Mustafa'yı da çıkardık. Sağlıkları, bilinçleri yerindeydi. İkisini de hastaneye gönderdik. Şimdi üçüncü bir kişiden şüpheleniyoruz, tekrar onun için hazırlık yapıyoruz. Tekrar arama kurtarma çalışmalarına devam edeceğiz."

Enkazdan çıkarılması sırasında Mehmet Ali Şakiroğlu ile konuştuklarını anlatan Pirebaş, "Dedi ki 'Acıkmıştım, bana yemek verdiler, tekrar uykuya daldım. Uyandım, acıktım, siz geldiniz.' dedi. İçeride bir yaşam alanı oluşturmuş. Yemek yemesi hayali mi yoksa kendi kurgusu mu, şok halinde mi söyledi onu bilmiyoruz." diye konuştu.

AA-20230217-30331665-30331661-ENKAZ_ALTINDA_KALAN_IKI_KISI_DEPREMIN_261_SAATINDE_KURTARILDI (1)