Beylikdüzü Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından koordine edilen İskenderun ilçesine gelen sosyal çalışmacı, psikolog, psikolojik danışman ve çocuk gelişimcilerinin yer aldığı ekip, kurdukları rehabilite alanıyla depremin yıkıcı etkisini çocuklardan uzak tutmayı amaçlıyor.
Kent merkezinde deprem nedeniyle evleri yıkılan ailelerin çocukları, Muradiye Mahallesi'nde kurulan çadır kentte gezici kütüphane, oyun parkı, çocuk oyunları gibi sosyal aktivitelere katılabiliyor.
Burada ücretsiz internet, bilgisayar ve sinema hizmetinden faydalanabilen çocuklar, resim, matematik, zeka oyunlarıyla ilgilenerek depremin acısından az da olsa uzaklaşıyor.
İstanbul'dan ilçeye gelen gönüllü vatandaşlar da etkinlik alanında çocukların oyunlarına katılarak, onların yüzlerini güldürmek için çaba sarf ediyor.

Belediye tiyatrosunda yönetmenlik yapan gönüllü Erhan Korkmaz, çocuklar için oyun alanının planlandığını belirtti.
Gezici kütüphanede çocukların kitap okuyabildiğini de anlatan Korkmaz, "Onun dışında boya kitaplarımız, sinema salonumuz var. Oyun odasında oyuncaklarla oynuyorlar. Burada etkinlik alanımız var. Psikoloğumuz için alan yarattık. Bireysel ve grup görüşmeleri yapıyor burada." dedi.

Hatay'da enkaz kaldırma çalışmaları gece de sürüyor Hatay'da enkaz kaldırma çalışmaları gece de sürüyor

Korkmaz, drama ve tiyatroya ek olarak kukla oyunları oynadıklarını ve gönüllülerin çocuklarla burada vakit geçirdiğini belirterek, ekiple gelen okul öncesi eğitmeninin de küçük yaştaki çocuklarla ilgilendiğini belirtti.
Çocukların burada zamanlarını daha güzel geçirmeleri için tüm imkanların gösterilmeye çalışıldığına değinen Korkmaz, şunları söyledi:
"Buradaki temel amacımız çocukların, bu süreci daha iyi atlatabilmesini sağlamak. Yaşadıklarını azda olsa unutturabilmek, onlarla hayata yeniden hazırlanmak, yeni bir hayatın inşasını kurabilmek. Temel amacımız çocukların yüzü gülsün. Onlar mutlu olsunlar. Yarınlarımız onlar. Onlar için küçücük şeyler yapmaya çalışıyoruz. Oyunlar oynuyoruz, eğleniyoruz. Onları mutlu etmeye çalışıyoruz. Burayı kurduktan sonra çocuklar gönül rahatlığıyla gelmeye başladılar. Hepsiyle arkadaş olduk. Burayı yeniden birlikte inşa ediyoruz."

AA-20230220-30357847-30357829-ISTANBULDAN_HATAYA_GELEN_GONULLULER_AFETIN_COCUKLAR_UZERINDE_BIRAKTIGI_ETKIYI_AZALTMAYA_CALISIYOR (1)AA-20230220-30357847-30357815-ISTANBULDAN_HATAYA_GELEN_GONULLULER_AFETIN_COCUKLAR_UZERINDE_BIRAKTIGI_ETKIYI_AZALTMAYA_CALISIYOR (1)