HAK-İŞ Nevşehir İl Başkanı M. Fatih Mutlu. “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarını sarmak için bütün gücümüzle ve sendikalarımızla birlikte milletimizin yanındayız. HAK-İŞ ve bağlı sendikalarımızın deprem bölgesine yardımları 220 milyonu aştı. Bölgenin normalleşmesi için bu yardımlarımız devam edecek. Devletimizin ve Milletimizin dayanışmasına güveniyoruz. Türkiye bu zorluğun da üstesinden gelecektir” ifadelerini kullandı.  

Başkan Mutlu şu sözleri de kaydetti:

“HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiklerimizin acısını yaşıyoruz. Depremde hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet yaralılarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 

HAK-İŞ olarak, depremin olduğu ilk andan itibaren depremzedelerin yardımına koştuk. HAK-İŞ’in arama kurtarma ekibi olan HAK Umut timimiz, AFAD koordinasyonunda depremin merkezine intikal eden ilk kurtarma ekiplerinden biri oldu.  30 kişilik HAK Umut timimiz Kahramanmaraş’ta enkazda arama ve kurtarma çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürdü ve sahada bulunduğu sürede birçok vatandaşımızı enkazdan canlı olarak kurtardı. HAK Umut timimizin depremin 135. saatinde enkazdan çıkardığı Hedil, arama kurtarma ekiplerine ve Türkiye’ye umut oldu. HAK Umut timimiz, deprem bölgesinde HAK-İŞ’in gururu, adı gibi depremzedelerin UMUDU oldu. 

Deprem bölgesinde arama ve kurtarma faaliyetlerimizin yanı sıra HAK-İŞ Genel Merkezimizde bir Kriz Merkezi oluşturarak AFAD ile koordineli bir şekilde "HAK-İŞ ile Birlikte depremzedelere sen de El Uzat" yardım kampanyası başlattık. Konfederasyonumuzda Olağanüstü Başkanlar Kurulu toplantımızı gerçekleştirerek önemli kararları aldık. İlk etapta 15 Milyon liralık acil bir bütçe ayırdık ve bu bütçeden AFAD Koordinasyonunda bölgedeki ihtiyaçları karşılamak üzere su, battaniye, uyku tulumu, jeneratör ve çadırın yer aldığı tırları deprem bölgesine gönderdik. Yardımlarımız, bölgede AFAD ekiplerine teslim edildi ve dağıtımları sağlandı.  

HAK-İŞ Yönetim Kurulumuz tarafından, 8 Mart vesilesiyle deprem bölgesindeki üyelerimize dağıtılmak üzere kadınlara yönelik yardım malzemelerinden oluşan üç tır da deprem bölgesine gönderildi. HAK-İŞ Kadın Komitesi koordinasyonuyla kadınlara yönelik hazırlanan yardım malzemeleri il başkanlarımızla birlikte depremden etkilenen üyelerimize ve vatandaşlarımıza dağıtıldı.  

38 Uluslararası Sendikal Kuruluş Konfederasyonumuzla iletişime geçerek destek ve yardım taleplerini ilettiler. Bu kapsamda bölgeye yönelik ihtiyaçlar çerçevesinde görüşmelerimiz uluslararası alanda da devam etmektedir. AB Karma İstişare Komitesi ile toplantı gerçekleştirdik.  

HAK-İŞ olarak, bütün gücümüzle ve sendikalarımızla birlikte milletimizin yanındayız. Gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür, birlik olma günüdür. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak “Türkiye Tek Yürek Kampanyasına” 10.000.000 TL nakdi destek sağladık. HAK-İŞ Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu ve çalışanlarımız birer maaş tutarında destek sağladı. Bugün hep beraber yaralarımızı sarıp ayağa kalkma günüdür" ifadelerinde bulundu.  

Arama ve Kurtarma çalışmalarının sonuna gelindiği bu günlerde bölgenin ve ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın bölgede 100 bin üyesi bulunmaktadır. HAK-İŞ olarak, üyelerimize yönelik çalışmalarımıza da hız verdik. Deprem bölgesindeki üyelerine yönelik Hizmet-İş Sendikamız 100 milyon TL, Öz Sağlık İş Sendikamız 70 milyon TL, Özçelik-İş Sendikamız 15 milyon TL, Öz Güven-Sen Sendikamız 6 milyon TL, Öz Taşıma-İş Sendikamız 4 milyon TL, Öz İletişim-İş Sendikamız 458 bin TL doğrudan nakdi yardımda bulundu.  Diğer sendikalarımız da çeşitli şekillerde bölgeye yönelik nakdi yardımların yanı sıra üyelerine ve bölgedeki vatandaşların giyim, gıda ve barınma ihtiyaçlarına yönelik ayni yardımlarını aralıksız devam ettiriyor.  

HAK-İŞ olarak, üye sendikalarımızla birlikte deprem bölgesinden ayrılmak isteyen üyelerimize ve vatandaşlarımıza da yardım ediyoruz. Sendikalarımızın misafirhanelerini depremzede üyelerimize açtık. Yetmediği yerlerde oteller ile görüştük ve oralara yerleştirdik.  İl başkanlıklarımız aracılığıyla farklı illere gitmek zorunda kalan üyelerimizin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. HAK-İŞ ve sendikalarımızın deprem bölgesine yardımları 220 milyonu aştı. Konfederasyonumuz ve sendikalarımız, üyelerimiz ile dayanışma içerisinde, bölgenin normalleşmesi için elinden gelen bütün çabayı göstermeye devam edecektir. Devletimizin ve Milletimizin dayanışmasına güveniyoruz. Türkiye bu zorluğun da üstesinden gelecektir. Milletimizin dayanışmasıyla, devletimizin gücüyle ve Türkiye’nin potansiyeliyle bu süreci başarılı bir şekilde aşacağız ve ülkemizi aydınlık günlerine kavuşturacağız. Bir kez daha depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Allah'tan Rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Allah, ülkemizi ve milletimizi deprem ve benzer afetlerden korusun.”