Nevşehir Anneleri ve Çocuklarından Filistin'e Destek: Bir Araya Gelen Kalplerin Çağrısı

Nevşehir'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Filistin'e Destek Platformu, duyarlı Nevşehirli anneleri ve çocukları bir araya getiren anlamlı bir etkinlik düzenledi. Kurşunlu Camisi avlusunda gerçekleştirilen etkinlikte, Filistin'e destek çağrısı yapıldı.

Etkinlikte yer alan 4 yaşındaki Hafsa Çakmak, duygusal bir konuşma yaparak, "Filistin’deki çocuklar bizim kardeşimizdir. Hiçbir yerde çocuklar ölmesin. Biz kardeşlerimizin yanındayız. Yaşamak onların da hakkı. Oynamak onların da hakkı. Filistin’deki kardeşlerimize selam olsun” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Bir diğer çocuk ise Mehmet Akif İnan'ın Mescit-i Aksa şiirini okuyarak duygu dolu anlar yaşattı. Programda konuşma yapan Esra Tutal, Filistin'de yaşanan zorluklara vurgu yaparak, "Filistin'i yıllardır abluka altında tutan terör devleti İsrail, 7 Ekim'den bu yana yeni bir işgal girişiminde bulunmaktadır. Hatta bu bir soykırımdır, bu bir katliamdır. Çocukların emniyette olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Onları öldürmeyi haysiyet sayan ve mücadele sayan, savaş hukukunu yok sayan bir katil sürüsü ile karşı karşıyayız. Gazze'de yeterli içme suyu, gıda, yakıt ve ilaç gibi temel ihtiyaç maddeleri yok. Dünya Sağlık Örgütü salgın hastalıklar için uyarılarda bulunuyor. Ameliyatlar anestezisiz yapılıyor. Gazze'de elektrik yok, internet yok, telefon hatları yok; âdeta Filistin halkının dünya ile olan bütün irtibatı koparıldı. Terör devleti İsrail Gazze’yi tamamen işgal etmek istiyor. Filistin halkı için hedeflediği tek şey toplu bir soykırım! Filistin halkı kendi vatanında mülteci durumuna düşürülmüş. Ümmet coğrafyasındaki tüm kardeşlere de bir çağrımız var!" şeklinde konuştu.

AW094903_07AW094903_06AW094903_05AW094903_04AW094903_03AW094903_02AW094903_01

"Dünya Engelliler Günü: Birlikte Güçlüyüz, Eşitlik İçin Farkındalık Zamanı!" "Dünya Engelliler Günü: Birlikte Güçlüyüz, Eşitlik İçin Farkındalık Zamanı!"

Program, yapılan dua ile sona erdi. Bu etkinlik, Nevşehirli annelerin ve çocukların Filistin'e duyduğu derin duyarlılığı ve dayanışmayı bir kez daha vurguladı.

Editör: Kapadokya Medya