Hacıbektaş'a 4 milyon liralık tesis kuruluyor Hacıbektaş'a 4 milyon liralık tesis kuruluyor

Belediye Başkanı Altıok, "Kadınlarımızın toplumsal, iktisadi bilinçlerin in geliştirilmesi,siyasi ve sosyal hayatlarında var olmalarının ateşini yakan bugün: kadınlarımızın günüdür, tüm kadınlarımıza kutlu olsun. İşte böyle bir kadın da Sulucakarahöyük’te ( bugünkü Hacıbektaş) yaşamış ve Anadolu kadınlarını örgütleyerek Bacıyan-ı Rum( Anadolu bacıları) teşkilatını kurmuş ve kadınlarımızı sosyal,siyasi ve ekonomik hayatlarında örgütlemiştir. Kadıncık Ana, aslında 13. Yüzyıldan itibaren kadın haklarının savunucusudur. Ve evinde de Hacı Bektaş Veli’yi misafir etmiştir. Bundan tam yedi yüz yıl önce ‘Kadınlarınızı Okutunuz!” diyerek tüm milletlere seslenen Hünkar Hacı Bektaş Veli; Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde 

Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde Bizim nazarımızda kadın-erkek farkı yok Noksanlık eksiklik senin görüşlerinde… sözleri ile ataerkil toplumda kadını, erkeğin karşısında eşit konumda olduğunu dile getirmiş ve öğretisini buna göre uygulamıştır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’te; ” Dünyada her şey kadının eseridir” diyerek kadınlarımızı ötekileştirmemiş, onların ışığından cesaret bularak Türk toplumunu oluşturmuştur. 

Bu sebeptir ki Hacıbektaş Belediyemizin Kadın çalışanlarımızla Kadıncık Ana Türbemizi ziyaret ettik" ifadeleri ile konuştu.