Gülşehir'de Festival Coşkusu: Mantarkaya Bahar Festivali İçin Hazırlıklar Tamamlandı Gülşehir'de Festival Coşkusu: Mantarkaya Bahar Festivali İçin Hazırlıklar Tamamlandı

Gülşehir'in Gizli Kalmış Tarihi Yerleri

İhtişamlı bir görünüme sahip olan kale, dönemin savunma amaçlı inşa edilmiş mimari özelliklerini taşıyor. Ayrıca, Gülşehir'in doğal güzellikleri arasında yer alan Kepez Kaplıcaları da görülmeye değer tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Roma döneminde kullanıldığı bilinen termal su kaynağı, Kapadokya bölgesinin en değerli su kaynaklarından biridir.

Asar Kalesi

Gülşehir'in gizli kalmış tarihi yerlerinden biri olan Asar Kalesi, Roma İmparatorluğu dönemine ait kalıntıları ile ziyaretçileri büyülüyor. Kale, dönemin savunma amaçlı inşa edilmiş mimari özelliklerini taşıyor. İhtişamlı bir görünüme sahip olan kalenin tarihi geçmişiyle ilgili detaylı bilgileri, yerinde keşfetmek mümkündür. Asar Kalesi'nin etrafında bulunan kırsal alanlar da harika manzaralar sunar.

Gökçetoprak Kaya Kiliseleri

Gülşehir'in keşfedilmeyi bekleyen tarihi yerlerinden biri de Gökçetoprak Kaya Kiliseleri. Sadece 9 kilometre mesafede bulunan kiliseler, Kapadokya bölgesinin en güzel kiliseleri arasında gösteriliyor. 6-8. yüzyıllarda inşa edilmiş olan Gökçetoprak Kaya Kiliseleri, duvar resimleri ve mimari özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu kiliselerin özellikle meşhur olan özelliği, her birinde yer alan ayrı bir takım resimlerdir. Bu resimler arasında çeşitli Hıristiyan sembolleri, hikayeler ve tasvirler yer almaktadır. Kilise içerisinde kullanılan yüzlerce yıllık freskler dikkat çekici, bir ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Kepez Kaplıcaları

Gülşehir'in doğal güzellikleri arasında yer alan Kepez Kaplıcaları, Kapadokya bölgesinin en özel termal su kaynaklarından biridir. Roma döneminde kullanıldığı bilinen kaplıcaların suları, mineral açısından oldukça zengin ve şifalıdır. Kaplıcalar, birçok cilt ve romatizma hastalığının tedavisinde kullanılır. Yürüyüş yapmak, doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için de ideal bir ortam sunar. Kaplıcaların bulunduğu alanda çeşitli oteller ve dinlenme tesisleri mevcuttur.

Sivrihisar Kaya Kiliseleri

Gülşehir'in Sivrihisar beldesinde bulunan Sivrihisar Kaya Kiliseleri, bölgede bulunan en eski kiliseler arasında yer alıyor. 7-12. yüzyıllar arasında inşa edilen kiliseler, mimari özellikleri ve freskleriyle Kapadokya'nın önemli bir tarihi mirasıdır. Kiliselerin çoğu kayalara oyulmuş ve duvarlarında İncil sahnelerine yer verilmiş freskler bulunmaktadır. Kiliselerin en büyüğü, Sümbüllü Kilise adıyla bilinmektedir ve içindeki freskler oldukça iyi korunmuştur. Kiliseler aynı zamanda İsa'nın 'Göğe yükselişi' sahnesinin yer aldığı birçok kubbe ve sütuna sahiptir. Bu kiliseler, Kapadokya bölgesindeki diğer kaya kiliselerine göre daha az bilinmektedir ancak turistler tarafından keşfedilmeye başlanmıştır.

Belisırma Köprüsü

Belisırma Köprüsü, Gülşehir'in en önemli tarihi yerlerinden biridir. Kızılırmak'ın iki yakasını birbirine bağlayan köprü, tarihi Selçuklu dönemine ait olmasıyla da dikkat çekiyor. İnşa edildiği 13. yüzyıldan günümüze kadar varlığını koruyan Belisırma Köprüsü, mimari yapısı ve taş işçiliğiyle de hayranlık uyandırıyor. Köprünün güzelliği ve tarihi değeri, ziyaretçilerin ilgisinin her zaman üzerinde olmasını sağlıyor.

Sumbas Anıtı

Sumbas Anıtı, Gülşehir'in Sumbas köyünde bulunan ve Hitit dönemine ait bir kült yapıtıdır. Anıt yaklaşık 3.500 yıllık tarihi ile antik dönemde burada yaşayan halkın dini inanışlarını yansıtmaktadır. Anıtın üzerinde Hitit Tanrılarından bazılarının kabartmaları yer almaktadır. Ayrıca, bu kabartmaların yanı sıra Hitit yazıtları da anıtta bulunmaktadır. Sumbas Anıtı, Hitit sanatının önemli bir örneği olarak kabul edilmektedir.

Yassı Tepe Höyüğü

Yassı Tepe Höyüğü Gülşehir'in tarihi zenginliklerinden biridir. Höyük, Kapadokya'nın en önemli höyüklerinden biri olup MÖ 4. binyıldan itibaren yerleşim görmüştür. Arkeolojik kazılar sonucu, höyükte Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Selçuklu dönemine ait kalıntılar arasında cami, hamam, anıt mezarlara rastlanmıştır. Ayrıca höyükte keşfedilen çanak çömlekler, takılar, mühürler gibi buluntular, bölgenin tarihi hakkında bilgi vermektedir. Yassı Tepe Höyüğü, zengin tarihiyle ve sağlamış olduğu verilerle Gülşehir'in tarihine ışık tutan önemli bir yapıdır.

Editör: Kapadokya Medya