Gülşehir Yeşilli Köyü

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı köyleri, sakin ve huzurlu yaşamı ile önemli bir adres olmuştur. Yeşilli köyünün nüfus artışı dikkat çekmektedir. Genellikle köylerde nüfus eksi yönde hareket ederken, Yeşilli köyünde artan bir nüfus olduğu gözlemlenmiştir. 2018 yılında 238, 2019 yılında 240 kişi olan köy nüfusu, 2020 verilerine göre 246 kişiye yükselmiştir. Nevşehir iline uzak sayılabilecek bir mesafedeki köy, buna rağmen nüfus artışı olan bir köy olarak karşımıza çıkmaktadır. Nevşehir il merkezine 42, Gülşehir ilçe merkezine ise 26 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Köyün mevcut imkânları ve doğal güzellikleri, insanları her zaman olumlu şekilde etkilemiştir. Bu coğrafyayı merak eden insanlar, köy gezisi yaparak bu güzelliklere yakından bakma şansına sahip olabilirler. Adının da üzerinde olduğu gibi yeşilliklerle ön plana çıkmış olan Yeşilli köyü, aynı zamanda çevresinde bulunan jeolojik yapı ve tarihi özelliklerle dikkat çeken bir yerleşim yeri olarak kendini göstermiştir.

Gülşehir Yeşilli Köyü Geçim Kaynakları

Yaz döneminde ve bahar döneminde yeşillikler öne çıktığı gibi, kış sürecinde beyaz kar örtüsü genellikle köyün görüntüsünü tamamen farklı şekilde ortaya koymuştur. Özellikle parke kilit taş döşeme yapı ile birlikte, köyde insanlar çamurdan kurtulmuştur.

Kutlu doğum haftası ve benzer etkinliklerin yapıldığı köyde, köylülerin yüksek katılımı Türk bayrağına milliyetine ve vatanına sahip olan bu köy halkını daha belirgin bir şekilde ortaya koymuştur. Özellikle de hatıra ormanı tarihi özellikler, tarım konusundaki bilinçli çalışmalarla birlikte muhteşem bir köy görüntüsü karşımıza çıkmıştır. Yapı itibariyle oldukça önemli özelliklere sahip olan bu köy, halkının sıcakkanlı ve samimi tavırları ile önemli yerleşim birimlerinden biri olarak kendini göstermiştir.

Yeşilli Köyü Geçim Kaynakları Nelerdir?

Yeşilli köyü tarım faaliyetlerinde bilinçli davranan köylerdendir. Traktör ve tarım araçları konusunda köy halkının önemli imkânlara sahip olduğu görülmektedir. Bu imkânları kullanmak suretiyle bilinçli tarım konusunda, köy halkının yıllardan beri planlı ve avantajlı çalışmaları olduğu bilinmektedir. Yeteneklerini gösterme noktasında çok başarılı olan köy halkı, özellikle tarım faaliyetleri konusunda bilinçli adımlar atmışlardır. Hayvancılık konusu çok fazla gelişmiş olmasa da bazı köylüler kendi ihtiyaçlarını karşılamak için büyük ve küçükbaş hayvanlarla uğraşmaktadır.

"Gülşehir AK Gençlik Hareketi Aktif Faaliyetlerle Ön Plana Çıkıyor" "Gülşehir AK Gençlik Hareketi Aktif Faaliyetlerle Ön Plana Çıkıyor"

Sakin, huzurlu ve güzel bir köy yaşantısı köy halkının beklentisiyken, tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerle birlikte geçim konusunda da önemli fırsatlar köyde ortaya çıkmıştır. Doğal güzellikleri, tarihi geçmişi ve jeolojik yapısı ile birlikte, Nevşehir ilinin pek çok yerleşim birimi ayrıcalıklı bir güzelliğe sahiptir. Tarım faaliyetlerinde bilinçli bir şekilde hareket eden köylüler ürün kalitesini yükseltmiş ve bereketli toprakların hakkını vermişlerdir. Geçim kaynakları özellikle köy yaşantısında oldukça sınırlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal güvencesi olup belli miktarda gerekli primlerini yatırmış olan insanların, emekli olarak köyde hayatını idame ettirdiği ve geçim fırsatlarına sahip olduğu görülmüştür.

Yeşilli Köyü Gençleri İstihdam Konusunda Ne Yapıyor

Yeşilli köyünün gençleri istihdam fırsatlarını çoğaltma ve arttırma konusunda önemli bir çaba sarf etmektedir. Turizm sektörünün gençlere sağladığı iş imkânlar büyük bir avantaj yaratmaktadır. Kapadokya ve çevresinin bu sahip olduğu imkânlar, turizm yatırımları ile daha belirgin bir şekilde farkını ortaya koymuştur. Diğer bir şekilde iş ve istihdam alanı açma konusunda büyük şehirlerin organize ve nitelikli sanayi bölgeleri önemli çözümler üretmiştir.

Pek çok farklı sektörde iş imkânı bulmak isteyen gençler, özellikle ülke içerisindeki alternatifleri değerlendirmişlerdir. Bölgenin geçmiş süreçlerde yurt dışında çalışmak için önemli bir nüfus gönderdiği de bilinmektedir. Zamanla birlikte bu nüfusun geriye dönüş konusunda önemli faaliyet ve etkinlikleri de söz konusu olmuştur. Köyün mimarisine baktığınız zaman, yeni mimari olarak tanımlanan yapılarda daha çok dışarıdan gelen insanların katkılarını burada belirgin bir şekilde görmek söz konusu olmuştur.

Yeşilli Köyü Halkı İyi Ve Misafirperver Bir Yapıya Sahiptir?

Gülşehir ilçesinin Yeşilli köyünde özellikle halkın güler yüzlü yaklaşımları köye gelen insanlar üzerinde çok olumlu etkileri yaratmıştır. Pek çok proje köy halkının da desteği ile birlikte burada yürütülürken, bu projelerin başarıya ulaşmasında insanların samimi yaklaşımları elbette önemli bir avantaj ortaya koymuştur. Köy halkının kendi projelerini yerine getirme noktasında ısrarlı ve bilinçli çalışmalar her zaman iyi bir sonuç ortaya koymuştur.

Düğün ve benzer törenlerin yanı sıra, kutlama ve buna benzer özel günlerde insanların bir araya gelip yaratıcı çalışmaları gerçekten takdir edilecek türdendir. Misafiri çok seven köy halkı, insanları ağırlama noktasında köye has lezzetleri ikram ederek misafirlerini mest etmektedir. Hem yemek lezzetleri hem de konukları misafir etme konusundaki sıcakkanlı yaklaşımlar, köyün adına yakışmaktadır.