Depremzede çocukların yüzünü bir nebze de olsa güldürebilmek adına Gençlik ve Spor Bakanlığı Etimesgut Gençlik Merkezi'ndeki gönüllüler, "amigurumi" adı verilen sık iğne tekniğiyle yapılan oyuncaklar için ilmek attı.

Yumuşak bir dokuya sahip, çocukların oynarken birbirlerine zarar vermesininin önüne geçen örgü bebekler, gönüllülerin dayanışmasıyla hazırlandı. Oyuncak bebeklerin her biri, 12 Hayvanlı Türk Takvimi'nden esinlenilerek yapıldı.

Deprem bölgesinde yardım çalışmalarına da katılan gönüllüler, oyuncakların depremzede çocukları çok mutlu ettiğine şahit olduklarını, bu sebeple hızlı bir şekilde bölgeye oyuncakları ulaştırmak istediklerini kaydetti.

Bazı oyuncakların olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Gençlik Lideri Aynur Aydın, "Örnek veriyorum yapı inşa oyuncakları. Maalesef ki bir çocuğumuz, annesi göçük altından çıkarılmaya çalışılırken o aletleri gördü. Çocuğun bunu görüyor olması travmaya neden oldu. Biz bunu gözlemledik orada." dedi.

Örgü oyuncakları daha önce de çeşitli yerlere ulaştırdıklarını belirten Aydın, oyuncak yapımına ilk olarak Suriye'de savaştan etkilenen çocukların fotoğraflarını gördükten sonra başladıklarını dile getirdi. Aydın, "Oyuncaklara Zeyrek ismini verdik. Gençlerimiz sonrasında Zeyrek'in dağıtımı için İdlib'e ardından Kuzey Irak'a, Finlandiya'ya gitti." cümlelerine yer verdi.

AA-20230225-30409881-30409876-AMIGURUMI_TEKNIGIYLE_ORDUKLERI_BEBEKLER_DEPREMZEDE_COCUKLARI_SEVINDIRECEK-min

AA-20230225-30409881-30409874-AMIGURUMI_TEKNIGIYLE_ORDUKLERI_BEBEKLER_DEPREMZEDE_COCUKLARI_SEVINDIRECEK-min