Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, belediye ekipleri depremden sonra hasar alan tarihi yapı ve mekanların kayda alınması için çalışma başlattı.

Nurdağı ve İslahiye'de depremzedelere mutfak seti dağıtıldı Nurdağı ve İslahiye'de depremzedelere mutfak seti dağıtıldı

Bu kapsamda birçok üniversitenin ilgili bölümlerinden akademisyenlerin yer aldığı bilim kurulunca, saha incelemesi ve raporlama gerçekleştirildi. Verilerin toplandığı rapor, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e ulaştırıldı.

AA-20230310-30533036-30533034-DEPREMIN_ETKILEDIGI_GAZIANTEPTEKI_TARIHI_YAPILAR_BILIMIN_ISIGINDA_ONARILACAK-min

Şahin, afet sonrası hasar gören kültürel mirasları bilimin ışığında iyileştirileceğini ve kuvvetlendirileceğini aktardı.

Gaziantep'in tarih bakımında önemli olduğunun altını çizen Şahin, şunları belirtti:

"Bilim kurulundaki hocalarımız kendi alanında uzman. Gaziantep Kalesi başta olmak üzere han, hamam ve minarelerin bir an önce restorasyona ihtiyaç olduğu bir dönemde bilimin sesine kulak veriyoruz. Hocalarımızın çalışmalarının ardından elimizde çok önemli rapor var. Öncelikle güvenlik ve ardından belgeleme başlıklarıyla aşamalarda ne yapmamız gerektiğini, şehri hızlı bir şekilde bütün dönemlerin dokularını eski haline döndürecek altyapıyı oluşturacağız."

Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Gök ise şehrin depremin hasarını çok kısa zamanda atlatacağına inandığını ifade ederek, bilimin rehberliğinde, bilginin ışığında varlıkların kültürün ve toplumun istifadesine sunulacağını dile getirdi.