Joseph Daniel Schmidt isimli, ordunun istihbarat biriminde görev yapmış eski çavuşun, gizli bilgilerin bazılarını "Çin hükümeti ile paylaşılacak önemli bilgiler" başlıklı bir belgede listelediği iddia edildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre dün Schmidt, Mart 2020'den beri yaşadığı Hong Kong'dan dönerken San Francisco Uluslararası Havalimanı'nda tutuklandı.

Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) davayla ilgili yaptığı açıklamada, Schmidt'in kız kardeşine gönderdiği bir e-postada "Amerikan politikasının bazı yönlerine katılmadığı" için ABD'yi terk ettiğini kaydettiği aktarıldı.

Schmidt, söz konusu e-postada, "Bu konuda sık sık konuşmuyorum ama orduda çalışırken Amerikan hükümeti hakkında gerçekten korkunç şeyler öğrendim. Artık Amerika'da yaşarken kendimi güvende hissetmiyorum ya da Amerikan hükümetini desteklemek istemiyorum." ifadelerine yer verdi.

FBI Özel Ajanı Brandon Tower'ın ABD Bölge Mahkemesine sunduğu ifadeye göre, 5 yıl orduda aktif görevde bulunan Schmidt, Washington eyaletindeki "Lewis-McChord" isimli askeri üste bulunan 109. Askeri İstihbarat Taburu'nda görev yaptı. Schmidt istihbarat ekibinde takım lideri olarak çalıştığı için "gizli" ve "çok gizli" savunma bilgilerine erişimi vardı.

Schmidt, pek çok kez Çinli makamlara ulaşmaya çalıştı

Tower'ın ifadesine göre, Ocak 2020'de aktif görevden ayrıldıktan sonra Çin Konsolosluğuna gönderdiği e-postada Schmidt, kendisinin "Çin'e taşınmak isteyen bir ABD vatandaşı" olduğunu belirtti.

Schmidt, "kariyeri boyunca öğrendiği bilgileri Çin hükümetiyle paylaşmaya çalıştığını" kaydettiği e-postada, "Bu bilgileri paylaşmak için hükümetten biriyle konuşmak istiyorum. Bu konuyu e-posta üzerinden konuşmaktan endişe duyduğum için mümkünse ayrıntıları sizinle yüz yüze görüşmek isterim." ifadelerini kullandı.

"Çin ile bilgi paylaşmaya yönelik pek çok kez girişimde bulunan" Schmidt, söz konusu e-mailden 2 gün sonra ulusal savunmayla ilgili gizli bilgileri içeren "Çin hükümeti ile paylaşılacak önemli bilgiler" başlıklı bir belge hazırladı.

Hazırlanan belge ABD yetkililerince Schmidt'in Apple iCloud hesabından ele geçirilirken Schmidt ise Mart 2020'de, o zamandan beri yaşadığı Hong Kong'a taşındı.

Schmidt taşındıktan sonraki aylar içerisinde arasında istihbarat toplama yazılım araçları üreten "China Aerospace Science and Industry Corporation Limited" isimli şirketin de bulunduğu Çin'deki 2 devlet kuruluşuna e-posta gönderdi.

Schmidt'in e-postlarına Çinli makamlardan cevap gelmedi

Sunulan ifadede, Schmidt'in gönderdiği e-postada, ABD ordusunun gizli bilgi ağına ve ilgili veri tabanlarına erişim için sakladığı bir şifreleme anahtarını paylaşmayı ve Çin'in ağa erişmesine yardımcı olmak için "tersine mühendislik" yapmayı teklif ettiği öne sürüldü.

Hong Kong'da ziyaretçi vizesinin süresini aştıktan sonra yasal göçmenlik statüsü elde etmeye çalışan Schmidt'in, salgın nedeniyle söz konusu statüyü alamadığı aktarıldı.

Öte yandan, Schmidt'in e-posta gönderdiği devlete ait işletmelerden ya da Çin'in güvenlik servislerinden herhangi bir yanıt gelmedi.

10 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor

Seattle Savcısı Tessa Gorman, dün yaptığı basın açıklamasında, "Ordumuzun mensupları ülkemizi ve Anayasayı savunmak üzere yemin etmişlerdir. Bu eski ordu mensubunun iddia edilen eylemleri şok edici. Sadece ulusal savunma bilgilerini paylaşmaya çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda yabancı bir düşmanın, Savunma Bakanlığının güvenli bilgisayar ağlarına erişmesine yardımcı olacak bilgileri de paylaşmaya çalışmıştır." dedi.

Schmidt'e yönelik suçlamaların karşılığında 10 yıla kadar hapis ve 250 bin dolar para cezası öngörülüyor.

Seattle'daki federal bir jüri, 4 Ekim'de, Schmidt'i ulusal savunma bilgilerini saklamak ve teslim etmeye teşebbüs etmekle suçlayan iddianame hazırlamıştı.

Kaynak: aa