Çöküntü  altında elini tuttuğu eşini kaybeden Kaya, deprem esnasında Antalya'da olan oğlu ile Konya Mesnevi Öğrenci Yurduna yerleşti.

Kaya, enkaz altında umudunu kaybetmediğini ama eşini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Apartmanlarının çok sağlam durduğunu fakat deprem nedeniyle yerle bir olduğunu belirten Kaya, "Biz beşinci katta oturuyorduk. Deprem esnasında kaçma şansımız olmadı, eşim yanımda vefat etti. Ben de çevredekilerin yardımıyla kurtarıldım. Çok sıkıntı çektim. Bağıra bağıra boğazım kapanınca yukarıdan gelen battaniyedeki yağmur sularını somurarak boğazımı ferahlattım." diye konuştu.

Metanetini korumaya çalıştığını dile getiren Kaya, şunları söyledi:

"35 yıllık hayat arkadaşımdı, mutluyduk, birbirimizden hiç ayrılmazdık, nereye gitsek beraberdik. Mekanı cennet olsun. Bir salladı, ikinciye kıpırdama şansımız hiç olmadı. Daha sonra zaten bağırtılar çağırtılar meydana gelince o anda eşimi kaybettim. Yanımdaydı, elinden tuttum, birbirimizden helallik istiyorken hareketlilik hissettik. 5 saat sonra öldüğünü duydum. Enkaz altındayken çok seslendim. Yağmur suyunu somurarak birkaç saat kalabildim. Önce Allah'ın izniyle o kişilerin de vesile olmasıyla kurtuldum çok şükür."