Kuzey Cakarta İtfaiye Teşkilatı yetkilileri, Endonezya'nın petrol ve gaz şirketi Pertamina'ya ait olan akaryakıt depolama istasyonunda yerel saatle 20.00'de yangın meydana geldiğini açıkladı. Yetkililer, Cakarta'daki yangında ilk belirlemelere göre 14 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Yangına müdahale için 50'den fazla ekip gönderildiğini söyleyen yetkililer, onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Yetkililer, yangının çevredeki binalara da sıçradığını ve bu sebeple bölgedeki binlerce kişinin tahliyesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. İstasyonun, nüfusun yoğun olduğu bir bölgede bulunduğuna dikkati çeken yetkililer, bu sebeple can kaybının artması konusunda endişe duyuyor.

Pertamina'nın bölge sorumlusu Eko Kristiawan, ilk incelemeye göre, son günlerde etkisini gösteren şiddetli yağışlar esnasında muhtemelen yıldırım düştüğünü ve bu nedenle istasyondaki bir borunun koptuğunu belirtti.

Bulgaristan’da hükümeti Türk Müslüman siyasetçiler eleştirdi Bulgaristan’da hükümeti Türk Müslüman siyasetçiler eleştirdi

Kristiawan, yangın sebebiyle ülkenin akaryakıt tedarikinin etkilenmeyeceğini dile getirdi. Cakarta Yangın ve Kurtarma Birimi Başkanı Satriadi Gunawan, yangının birçok patlamaya yol açtığını ve hızla bölgedeki binalara sıçradığını belirtti.

Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanı General Dudung Abdurachman, olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Abdurachman, ilk belirlemelere göre 14 kişinin vefat ettiğini ve 42 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirtti. Bu sırada Enerji Bakanlığı yetkilileri, istasyonun 300 bin kilolitre akaryakıt depolama kapasitesi olduğunu duyurdu.

AA-20230303-30468287-30468284-ENDONEZYADA_AKARYAKIT_DEPOSUNDA_CIKAN_YANGINDA_14_KISI_OLDU (1)