Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, savaş ve doğal afetler gibi bireyin kendi kontrolü dışında gelişen ve halklar üzerinde travmatik sonuçlar doğuran olguların, insan ruhu üzerinde kalıcı izler bıraktığını belirtti.

Mermer Fabrikasının Deposunda Mühimmat Ele Geçirildi Mermer Fabrikasının Deposunda Mühimmat Ele Geçirildi


Emine Erdoğan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, bu yıl 3'üncüsü "Ruh Sağlığı" başlığıyla düzenlenen, Lider Eşleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdi.

"Ukrayna'da da savaşı durdurmak, hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır"

Çatışmadan en çok etkilenen gruplar "kadınlar ve çocuklar"

"İlk hedefimiz aile birleşmelerini sağlamak olacak. Gönül mabetlerini dinginliğe kavuşturmak için sanatla, sporla, kültürle doldurmak gerektiği konusunda hemfikiriz. Her zaman olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Ukrayna'nın her alanda yeniden imarı, öncelikli konularımızdan olacak." İfadelerine yer verdi.

Lider Eşleri Zirvesi Nedir?


Zirve, Olena Zelenska tarafından 2021'de insani sorunların çözümüne yardımcı olacak uluslararası bir diyalog platformu oluşturmak ve insanların refahı için ortak projeler uygulamak amacıyla başlatıldı.
Zirvenin ilki "Yeni Gerçeklikte Yumuşak Güç" başlığıyla 2021'de, ikincisi "Ukrayna ve Dünya: Birlikte (Yeniden)İnşa Edeceğimiz Gelecek" başlığıyla 2022'de Kiev'de düzenlendi.


Zirvenin üçüncüsü ise insanlığa korunmaya ihtiyaç duyan başka bir görünmez kırılganlık olan "akıl sağlığını" göstermesi dolayısıyla "Ruh sağlığı" başlığıyla yapıldı.


Zirvede, ruh sağlığının, insan refahının ayrılmaz bir parçası olduğu, bu nedenle dünya çapında beşeri sermayenin geliştirilmesinin ancak bu alana gerekli özenin gösterilmesi ile mümkün olduğu konusu ele alındı. Ayrıca daha iyi bir gelecek oluşturmak için en acil sınamalara odaklanıldı.


"Ruh sağlığı: Direnç ve Kırılganlık Dengesi" paneliyle başlayan Zirve, "Savaşın ruh sağlığı üzerindeki etkisi" ve "Yeni nesil ruh sağlığı konusundaki tartışmayı nasıl değiştiriyor?" panelleriyle devam etti.
Zirvede, "Ruh sağlığı sınamalarını açıkça tanımak ve tartışmak için güçlü ve zayıf yönler.

Ruh sağlığının teşviki alanındaki insani faaliyetlerin önceliği, sorunun görünürlüğünün artırılması, ruh sağlığı okuryazarlığının teşvik edilmesi, ruh sağlığı konusundaki damgalanmanın azaltılması, projelerin çeşitliliği. Günümüz ergenlerinin kuşağında ruh sağlığı, dijital teknolojiler" konuları değerlendirildi.
Öte yandan zirvede, ruh sağlığı alanındaki konulara dair küresel sosyolojik araştırmanın sonuçları da paylaşıldı.