Elbistan'da arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanması ile geçen hafta başlatılan enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Samsun ve Trabzon Büyükşehir belediyelerinin iş makinelerinin yanında, kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektöre ait olan 236 kamyon ile 73 ekskavatörle yaklaşık 4 bin personel, gerçekleşen depremde tamamen yıkılan binaların enkazlarının kaldırılması için gece gündüz çalışıyor.

Yıkım esnasında geniş güvenlik önlemleri alınırken aynı zamanda ilçenin birçok noktasında da kaldırılan binaların enkazları ise kamyonlarla Elbistan dışında bulunan alana taşınıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından Elbistan'da görevlendirilen Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde Elbistan'da hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İlçe genelinde hayatın normale dönmesi için enkaz kaldırma çalışmalarını bir an önce bitirmek istediklerini ifade eden Tunç, "Elbistan genelinde tamamen yıkılan 342 enkazımız var. Şu an itibariyle 185 enkazı kaldırdık. Yaklaşık olarak yüzde 55'lerdeyiz. İnşallah 3 veya 4 gün içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Çok yoğun mesai harcıyoruz. Gerek kamu gerekse özel sektörden gelen iş makineleri var. Ülkemizin dört bir yanından katkı koymak isteyen vatandaşlarımızla kamu kurumları sağ olsunlar devlet vatandaş iş birliğiyle yaraları sarmaya çalışıyoruz." dedi.

Tunç, aynı zamanda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden sonra gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarında belirlenen binaların da acil yıkımının başladığını kaydetti.

Elbistan'da yaraların sarılması adına devlet ve milletin el ele verdiğini belirten Tunç, "Amacımız Elbistan'da hayatı en kısa sürede normale döndürmek. Çok şükür yavaş yavaş da olsa hayat normale dönmeye başladı. Biz enkazları kaldırdıktan sonra özellikle doğal gaz, elektrik, su gibi konularda çalışmalar daha hızlanacak ve yaşam normale daha hızlı bir şekilde dönecek diye ümit ediyorum. Pazartesi günü öğle saatlerinde veya akşama doğru İnşallah biz enkaz kaldırma çalışmalarını bitirmiş olacağız." dedi.

Tunç, devletin tüm kurumlarının deprem bölgesinde olduğunu, kentlerin eski hallerine getirilmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü de sözlerine ekledi.

AA-20230224-30404288-30404279-ELBISTANDA_YIKILAN_342_BINANIN_185ININ_ENKAZI_KALDIRILDI-min