Kahramanmaraş'ta kurulan çadır kentler ve ilçeye bağlı mahallelerde yaşayan depremzedelerin sıcak yemeğe ulaşabilmesi için Elbistan genelinde 37 aşevi hazırlandı.

Sivil toplum kuruluşları ve derneklerin de desteklediği ve kurduğu aşevlerinde, deprem mağdurlarına günde 3 öğün sıcak yemek çıkarılıyor.

Evleri yıkılan ya da ağır hasar alan bazı Elbistanlılar ise sınıfların yatakhanelere çevrilmesiyle yaşamlarını okullarda, spor salonlarında sürdürüyor.

Elbistan'da görevli koordinatör kaymakam Eyüp Kaykaç, depremden saatler sonra İçişleri Bakanlığı tarafından ilçede görevlendirildiğini belirtti.

İlk olarak arama ve kurtarma çalışmaları düzenlediklerini ifade eden Kaykaç, iki gün önce enkaz arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlandığını, ilçede hayatın normale dönmesi adına çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Elbistan'daki depremzedelere yardım etmek adına çok sayıda dernek ve gönüllünün ilçeye geldiğini söyleyen Kaykaç, "Memleketin her yanından yardım tırları geldi. Onları depo alanlarımızda topladık. İlk etapta 20 depomuzda depoladık. 15 noktada Sosyal Vefa Marketleri'ni kurduk. Bu marketlerde insanlar ihtiyaçlarını 7 gün 24 saat alabiliyor. Marketimizde günlük 32 bin aileye yardım dağıtmaktayız." dedi.

Kaykaç, Elbistan'da 79 kırsal mahalle bulunduğunu, oluşturulan bir ekip ile her gün mahallere gidilerek depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Deprem sonrası ilçede hızlı şekilde aş evlerinin kurulmaya başlandığını belirten Kaykaç, şu cümleleri de ekledi:

Freni Patlayan Mezarlığa Giren  Kamyon Kazasında:'' Ölü Sayısı 6' ya Yükseldi'' Freni Patlayan Mezarlığa Giren Kamyon Kazasında:'' Ölü Sayısı 6' ya Yükseldi''

"Elbistan'da 37 noktada 7 gün 24 saat hizmet veren aşevleri kurduk. Günde 3 öğün yemeğimizi çıkarıyoruz. Bu milletin ve devletimizin sayesinde inşallah vatandaşlarımız aç da kalmayacak. Yemek noktasında da günlük yaklaşık 60 bin kişiye yemek vermekteyiz. Burada yükümüzün çoğunu tabi ki sivil toplum kuruluşları aldı. Ama onlarda da artık sürecin belli bir kısmında desteğini tamamladıktan sonra devletimiz şu an tamamıyla kontrolü ele geçirdi." 

AA-20230218-30343230-30343227-ELBISTANDAKI_37_ASEVI_GUNDE_60_BIN_DEPREMZEDEYE_SICAK_YEMEK_CIKARIYOR (1)AA-20230218-30343230-30343224-ELBISTANDAKI_37_ASEVI_GUNDE_60_BIN_DEPREMZEDEYE_SICAK_YEMEK_CIKARIYOR (1)