Antalya'dan AK Parti milletvekili adayı gösterilen Çavuşoğlu, Demre seçim koordinasyon merkezi açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gece gündüz milleti için çalıştığını ifade etti.

Cumhuriyetin 100. yılını kutladıklarını anımsatan Çavuşoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk 10 yıllık hamlelerinde önemli hedefler ortaya koyduğunu aktardı. Türkiye'nin özellikle darbeler, iç çekişmeler, siyasi bölünmeler, idamlar, terör olayları, başarısız koalisyon hükümetleri ile enerji ve zaman kaybettiğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin istikrarla daha güçlü bir ülke haline geldiğinin altını çizdi.

Türk Devletleri Teşkilatı altında Türk dünyasını birleştirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, cumhuriyetin ikinci asrının Türk'ün, Türk dünyasının asrı olacağını, bunu birlikte başaracaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde son 21 yılda kazandırdıkları eserlerle cumhuriyetin taçlandığını, geliştiğini aktaran Çavuşoğlu, "Boş laflarda cumhuriyet gelişmez. Muasır medeniyetler seviyesine çalışırsanız, vizyon eserler ortaya koyarsanız ulaşabilirsiniz. Dışarıya bağımlılığınızı azaltırsanız daha güçlü olursunuz. Savunma sanayimiz yüzde 80 yerli ve millilik oranına ulaştı. Bu orana çıkmasaydık Azerbaycan Karabağ'ı alırken bu kadar güven içerisinde olur muydu? 4 tane sondaj gemimiz olmasaydı Karadeniz'de bize çivi bile çaktırmazlardı." diye ekledi.

Çavuşoğlu, sondaj ve sismik araştırma gemileri için dünyanın her yerinden talepler geldiğini, Malezya, Latin Amerika, Afrika'dan "gelin bizim rezervlerimizi de birlikte çıkaralım" talepleri aldıklarını belirtti.

“Antalya Kıyılarında Dehşet Verici Devasa Hortum!” “Antalya Kıyılarında Dehşet Verici Devasa Hortum!”

Bu durumun Türkiye'nin potansiyeli ve gücünden kaynaklandığını dile getiren Çavuşoğlu, "Bize güveniyorlar. Biz de sömürgeci zihniyet yok. Hakça paylaşım anlayışı, adalet var." ifadelerine yer verdi.

Karadeniz'de bulunan doğal gazın bir kaç gün sonra sisteme bağlanacağını aktaran Çavuşoğlu, şu sözlere yer verdi:

"Türkiye, Ukrayna savaşından sonra enerjide bir merkez, güç oldu. Herkes Türkiye'ye dönüp bakıyor. Bu Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde 20 yılda hayata geçirdiğimiz stratejik projeler sayesindedir. Türkiye aynı zamanda gaz ihraç eden ülke haline geldi. Mısır Dışişleri Bakanı buradaydı. Orada çıkan gazı da Türkiye üzerinden dünyaya göndermek için çalışıyoruz. Bunlar hep akıllı politikaların neticesidir. Gaz boru hatları, demir yolu hatlarıyla Türkiye, Asya ve Avrupa arasında ticaretin merkezi oldu. 'Kuru kanal' projesiyle tüm Körfez bölgesinin ürünlerini Asya ve Avrupa'ya ulaştırılmasında merkez oluyoruz. Türkiye elbette bundan çok kazanacak."

Cumhuriyetin ilk yüzyılının başarılı geçmesinde Türkiye'nin son 20 yılının çok büyük rolü olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Türkiye, savunma sanayinde dünyada önemli, saygın, kilit bir ülke oldu. Ürettiğimiz SİHA'lar, oyunları, dengeleri değiştirdi. Oyunları bozdu. Cumhurbaşkanı'mız her zaman ecdadı ile övünür, biz de övünürüz. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet stratejileri, savunma dengelerini değiştirerek İstanbul'u fethetti. Bir çağ açtı. Biz de SİHA, milli muharip uçaklarıyla tüm gücümüzle yeni bir çağ başlatıyoruz. Bu Türk'ün altın çağı olacaktır. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı Türkiye yüzyılı olacak." değerlendirmesinde bulundu.