Pazarcık merkezli gerçekleşen 6 Şubat'taki depreme Kırıkhan ilçesindeki evlerinde yakalanan Orhan ve Ayşe Ertem çifti, yıkılan binanın enkazından çıkmayı başarsa da 16 günlük bebekleri Hazal'a ulaşamadı.

Çiftin bebeğinin, Hatay'daki binadan kurtarılmasının ardından tedavi için Mersin Şehir Hastanesine gönderildiği, taburcu olduktan sonra da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Davultepe Çocuk Evleri Sitesi'nde bakım ve koruma alındığı belirlendi.

Bakanlığın aileden aldığı DNA örneğinin bebekle uyuşmasıyla aile, depremden 39 gün sonra yavrularını kucağına almanın sevincini yaşadı.

Baba Orhan Ertem, depremin şokunu uzun süredir atlatamadıklarını ifade etti. Sarsıntıya uyurken yakalandıklarını aktaran Ertem, "Yataktan çıkana kadar bina yıkıldı, altında kaldık. Millet sağ olsun bizi kurtardı ama kızım kayboldu. Kızımı aradım, Mersin Şehir Hastanesi'de bulundu. Allah hepsinden razı olsun, bize yardımcı oldular. Kızıma kavuştum, çok mutluyum. Hala inanamıyorum, bana rüya gibi geliyor. Allah'a çok şükür çocuğuma kavuştum. Ona çok iyi, gözleri gibi bakmışlar. Allah onlardan razı olsun." dedi.

Anne Ertem de kızını yeniden kucağına aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Çok sevindiğini belirten anne Ertem, "Allah böyle bir acıyı kimseye göstermesin. Ona çok iyi bakmışlar, Allah razı olsun. Hala inanamıyorum." dedi.

AA-20230317-30600041-30600029-DEVLET_KORUMASINA_ALINAN_DEPREMZEDE_2_BEBEK_DNA_TESTIYLE_AILELERINE_KAVUSTURULDU-min

Hatay'dan gönderildiği Mersin Şehir Hastanesi'ndeki tedavisi sonrasında korumaya alınan 4 aylık erkek bebeğin ailesinin de Suriye uyruklu Muhammed ve Meram Al Haddet çifti olduğu tespit edildi.

DNA testinin olumlu sonuçlanmasıyla Bessam adını verdikleri oğullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan aile, gözyaşlarını tutamadı.

Baba Muhammed üzüntüyle geçen günlerin ardından yüzlerinin güldüğünü söyledi. Deprem anında yaşadıklarını anlatan Muhammed, cümlelerine şöyle devam etti:

Mersin'de pes dedirten olay konteyner ev çalındı Mersin'de pes dedirten olay konteyner ev çalındı

"Deprem olduğunda dışarıya çıktık çocuğum enkazın altında kaldı. Ambulans Mersin'e getirdi, sonrasında nerede olduğunu bilmiyorduk. Eşimle buraya davet ettiler. DNA testinin ardından çocuğumuza kavuştuk. Allah onlardan razı olsun, çok mutluyum. Ona iyi bakmışlar. Çocuk buraya 5 kilogram geldi, şimdi belki de 8 kilogram oldu, sağlıklı durumda."

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Aysel Gürsoy da ailelerin mutluluğuna ortak oldukları için sevinç duyduklarını belirterek, şunları aktardı:

"Hatay'dan Mersin'e getirilen bebeklerimiz tedavilerinin tamamlanmasıyla devlet korumasına alındı ve Davultepe Çocuk Evleri Sitesine yerleştirildi. Anne ve babalardan alınan kan örnekleriyle yapılan incelemede uyum tespit edildi. Bebeklerimizi ailelerine kavuşturmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz."