Son yıllarda sık sık gündeme gelen Doğala köyündeki Doğala Han’ın yanı sıra ilçeye bağlı Til köyünde bulunan Dolay Han da aynı kaderi paylaşıyor. Selçuklular döneminde yapıldığı tespit edilen ve yıllardır sahip çıkılamayan tarihi han, bir taş yığını haline gelmiş durumda.  

Derinkuyu Müftüsü Türkoğlu'nda afetzedelere destek olacak   Derinkuyu Müftüsü Türkoğlu'nda afetzedelere destek olacak  

Derinkuyu’ya bağlı Til köyünde bulunan tarihi Dolay Han, Selçuklular döneminde yapılmış ve eskiden Konya’yı Kayseri’ye bağlayan kervan yolu üzerinde yer almakta. 

Zaman zaman dönemin ilçe kaymakamlarınca yeniden turizme kazandırılması için çeşitli girişimlerde bulunulmuş olsa da Dolayhan’ın akıbeti ne yazık ki değişmemiş.  

Tarihi Han’ın son durumu görmek ve fotoğraflamak için gidilen Derinkuyu ilçesine bağlı Til köyünde virane görüntüsüne rağmen içerisinde tarihi yazıtların da bulunduğu göze çarpıyor.  

İçerisinde çeşitli Farsça ya da Arapça yazıtların belli belirsiz görülebildiği Dolay Han’ın varlığından yıllarca habersiz kalan yetkililerin tarihi han tamamen çöküp yok olmadan ne yapacakları ya da bir şeyler yapıp yapmayacakları merak konusu olmakta.