Kahramanmaraş!ta gerçekleşen depremlerin ardından Van'a gelen ailelerin yanlarında getirdiği Van kedileri ile diğer ırklardan kedilerin bakımı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Van Kedi Villası'nda sağlanıyor.

Sarsıntılar sebebiyle yıkımın gerçekleştiği illerden kurumlar aracılığı ya da kendi imkanlarıyla şehre gelen, otel, yurt ve evlere yerleştirilerek tüm ihtiyaçları karşılanan afetzedelerin evcil hayvanları da unutulmadı.

Afetzede ailelerin yanlarında getirdiği, içlerinde Van kedilerinin de bulunduğu 4'ü yavru 8 kedi, Van Kedi Villası'nda koruma altına alındı.

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, misafir ettikleri kedilerin bakımının yapıldığını ve ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Bazı kedilerin yeni doğum yaptığını ifade eden Kaya, "Deprem bölgesinden Van'a gelen ailelerden bazılarının hayvanlarının bakım ve konaklama ihtiyacının olduğu AFAD tarafından bize bildirildi. Bunları seve seve kabul ettik. Bakacak durumda olmayan ailelerin kedilerini belli bir süreliğine misafir ediyoruz. Şu anda merkezimizde 8 kedi var." dedi.

AA-20230228-30435720-30435718-DEPREMZEDELERIN_KEDILERI_VANDAKI_KEDI_VILLASINDA_MISAFIR_EDILIYOR-min

AA-20230228-30435720-30435715-DEPREMZEDELERIN_KEDILERI_VANDAKI_KEDI_VILLASINDA_MISAFIR_EDILIYOR-min