Kahramanmaraş merkezli depremler gerçekleşmeden önce el emeği ürünler yaparak geçimini sağlayan kadınlar, sosyal medya üzerinden oluşturulan "El Emeği Dayanışma Platformu" çatısı altında tekrardan bir araya gelerek hem para kazanmaya hem de depremin etkisini atlatmaya çalışıyor.

İzmir'de yaşayan, Alaçatı ve Bodrum'da giyim mağazaları olan mimar Alaz Tan, kadın afetzedelerin el emeği ürünlerini duyurmak için "El Emeği Dayanışma Platformu" Instagram hesabını açtı.

Alaz, deprem bölgesinde yaşayan veya başka şehirlere gitmek zorunda kalan, el işi ürünlerle geçimini sağlayan kadınlara sayfada bir araya gelme çağrısı gerçekleştirdi.

Depremden önce sosyal medyadan ya da farklı mecralardan ürünlerini satan 10 ildeki yaklaşık 1000 kadın, hem deprem anında yaşadıklarını hem de ne tür ürünler yaptıklarını sayfada paylaşarak tüketicilerle buluşmaya başladı. El örgüsü çanta, toka, giysi, patik, dantel, etamin işleri, takı tasarımı, amigurimi bebek, süs eşyaları yapan kadınlardan kimi enkaz altında kalan malzemelerine ulaşamadığını belirtirken kimi de olan malzemeleriyle üretime devam ediyor.

Girişimci Alaz Tan, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki kadınlar için böyle bir çalışma başlattıklarını ifade etti.

Platformun hikayesini anlatan Tan, "Hatay'da bizim mağazalarımız için üretimi yapan Hülya hanım vardı, 6 Şubat sabahı ona ulaşamadım, çok korktum. Sonra 4 çocuğuyla sokakta kaldıklarını öğrendim. Ailesiyle yeni bir şehre taşınıp yeni hayatlarına başladılar. Benden tek isteği malzemelerinin temini oldu çünkü eviyle beraber iş yeri de enkaz altında kalmıştı. Aynı durumda olan birçok kadın olabileceğini düşündüm. Bu kadınlar depremden önce bu şekilde aile bütçelerine destekte bulunuyorlardı. Şimdi eşlerinin de işi yok." dedi.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde çadırda kalan Gökben Yılmaz ise hobi amaçlı el örgüsü tokalar yapmaya başladığını ifade etti.

7,7'lik depreme oğlu ve kızıyla yaşadığı evlerinde yakalandığını söyleyen Yılmaz, "İlkinde çocukları çıkarmayı başardım ama evde iki kedim vardı, onları içerde bırakamazdım. Tekrar evin içine girdim, oğlumla beraber ve yine deprem oldu. Çok kötüydü, binaların yıkılış sesleri, insanların bağırış sesleri... Hep televizyonlarda duyardım, görevlilerin söylediği 'Sesimi duyan var mı' sözünü sevdiklerimize sormak zorunda kaldık." dedi.

Yılmaz, platforma katıldıktan sonra çok güzel geri dönüşler aldığını aktararak, "Çocuğu olan, olmayan destek amaçlı sipariş verdi, malzeme desteği veren oldu. Hatta dün iki kargomu gönderdim. Allah Alaz Hanım'dan da destek verenlerden de razı olsun." dedi.

Kahramanmaraş'ta 628 kalıcı konutun yapımı sürüyor Kahramanmaraş'ta 628 kalıcı konutun yapımı sürüyor

AA-20230308-30509709-30509706-AFETZEDE_KADINLAR_EL_EMEGI_URUNLERLE_DEPREMIN_IZLERINI_SILMEYE_CALISIYOR-min