Türk Veteriner Hekimler Birliği, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle büyük yıkımların yaşandığı bölgelere, hayvanların tedavisi ve ilk yardım için veteriner hekimleri gönderdi.

Veteriner hekimler, enkazdan kurtarılan hayvanlara deprem bölgelerindeki sahra hastanelerinde ilk müdahaleleri gerçekleştirdi.

Sonrasında sahipsiz hayvanlar, daha iyi şartlarda bakımlarının yapılabilmesi adına farklı şehirlerdeki kliniklere gönderildi.

Tedavisi biten ve sahipleri bulunamayan hayvanların bazıları, bakmak isteyenlere verildi. Fakat birçok hayvana yuva aranmaya devam ediyor.

Hayvanların tedavisi için Antakya'ya giden veteriner hekim Duygu Kahraman, afet bölgesinde sahra hastanesi şartlarında müdahaleler yaptıklarını hayvanları sonrasında farklı illerdeki hayvan hastaneleri ve kliniklere gönderdiklerini ve günlük yaklaşık 150 hasta hayvan giriş çıkışı olduğunu belirtti.

AA-20230226-30416298-30416283-DEPREMDE_YARALANAN_CAN_DOSTLARA_SICAK_YUVA_ARANIYOR-min

Bölgedeki arama kurtarma ekipleri ve sivil toplum örgütleriyle koordineli ve dayanışma içerisinde çalıştıklarını anlatan Kahraman, "Onlar kurtardılar, sahra hastanesine getirdiler. Bizler orada ilk müdahalesini yapıp ondan sonra devamlılığını sağladık. Ankara'ya gelen de çok fazla hayvan oldu. Gönüllülerin getirdiği, aracı olduğu hayvanlar Ankara'daki gönüllü özel veteriner kliniklerine dağıtıldı. Onlar sahip çıkarak koruma altına aldı. Şu an tedavileri devam ediyor." dedi.

Kahraman, tedavisi tamamlanan hayvanların sahiplendirilmesinde izlenen yola ilişkin ise şunları paylaştı:

"Bir kedinin ya da bir köpeğin sahibinin olup olmadığını mikroçip kaydıyla anlayabiliyoruz. Mikroçipi olan hayvanlar sahiplerine ulaşabildiler ama mikroçipsiz olanlar için sosyal medya üzerinden, bazı internet siteleri üzerinden hayvan kayıt bildirimi yapılabiliyor. 'Hayvanımı arıyorum.' ya da 'Bu hayvanı buldum.' bildirimi de yapılabiliyor ve diğer insanlar bunu oradan takip edebiliyorlar. Tabii ki sahibi çıkmaz ise bu hayvanlar bir süre içerisinde en iyi koşullarda onlara en iyi aile olabilecek yerlere sahiplendirilecekler. Oradaki ilk gecemizde yaklaşık 45 kedi, İstanbul'daki gönüllü kliniklere verildi. Ondan sonra sanıyorum barınaktaki yaklaşık 60 köpek oradan transfer edildi. Ben döndükten sonra sahada çalışan diğer ekip arkadaşlarımız da hayvanları oraya alıp müdahalelerini yaptıktan sonra transferlerini sağlamaya çalıştık. Son iki günde de bizlere yaklaşık 50 hayvan ulaştı Ankara'ya."

AA-20230226-30416298-30416280-DEPREMDE_YARALANAN_CAN_DOSTLARA_SICAK_YUVA_ARANIYOR-min

AA-20230226-30416298-30416288-DEPREMDE_YARALANAN_CAN_DOSTLARA_SICAK_YUVA_ARANIYOR-min

AA-20230226-30416298-30416285-DEPREMDE_YARALANAN_CAN_DOSTLARA_SICAK_YUVA_ARANIYOR-min