Yamuktu, deprem gecesi ailesiyle zarar gören evinden çıktıktan sonra çevredeki bazı binaların yıkılmasına şahitlik etti. Bir binanın enkazından gelen köpek sesini duyan Yamuktu, oğluyla enkaz çalışması yaptı.

Ulaşıp kurtardığı köpeği sahiplenen ve "Bıncır" ismini veren Yamuktu, 23 gündür yanından ayırmadığı köpeğe ailesiyle kaldığı çadırda bakıyor.

Umut Yamuktu, Bıncır ile arasında enkazdan doğan sevginin her geçen gün büyüdüğünü belirtti.

Deprem gecesi yaşanan felaketin şiddetini anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini dile getiren Yamuktu, "04.17, yıkılışın başlangıcıydı. Seslerle uyandık ki Adıyaman sallanıyor. 'Allah'u Ekber' diyerek dışarıya çıktık. Karla karışık yağmur yağıyordu. Eşim ve çocuklarımla yalın ayak dışarıya çıktık. Ayakta duramıyorduk. 80 saniyelik bir şok yaşadık." dedi.

Gözünün önünde binaların yıkıldığını söyleyen Yamuktu, şu şekilde konuştu:

"Araca bindik, 200 metre uzaklaştıktan sonra boş bir yer buldum. Camı açınca bir köpeğin sesini duyduk. Oğlumla enkazda çalışmaya başladık. Köpeği yarım saatte çıkarabildik. Eşimin yanına getirdim, eteğine sardı. Tir tir titriyordu. Enkazdan çıkardığım tek canlı bu. Adını 'Bıncır' koydum. Beni görmese deli olur, ben de aynı. Büyük aşk bu. Aramızda yıkıntılardan doğan bir aşk var. Aramızdaki sevginin tarifi yok."

Yamuktu, Bıncır'ı ekmekle beslediğini, fazla imkanı olmadığını söyleyerek, hayırseverlerden, kurum ve kuruluşlardan köpek maması yardımı istediğini ekledi.