''Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'ndan Çiftçilere Büyük Destek'' ''Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'ndan Çiftçilere Büyük Destek''

Binlerce ailenin hayatını derinden etkileyen bu depremler sonrası, bakanlık ekipleri deprem bölgesinde kalıcı konutların inşasına hız verdi.

Depremlerde köy evleri yıkılan Gaziantepli Enis Sezer ve ailesi de bu çabaların sonucu olarak yeni yuvalarına kavuştu. Sezer, Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki Mesthüyük köyünde çelik karkas yapıdan inşa edilen yeni köy evine taşındı. Depremin ardından devletin sürekli yanlarında olduğunu belirten Sezer, yeni evlerine taşınmanın sevincini yaşarken "Devletimizin ilk günden beri desteğini hissettik. Çalışmaların nasıl olacağını merak ediyorduk ama ellerinden gelenin daha iyisini yaptılar. Evleri yetiştirmek için yağmur, çamur, yaz, kış demeden çalıştılar. Bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyorduk" ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesindeki çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, "Depremzede vatandaşlarımızın endişesi olmasın. Dün olduğu gibi bugün de yarın da onların yanındayız. Onlar için en iyisini, en güzelini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakanlık, afetin birinci yılında 76 bin konutu hak sahiplerine teslim etti. Aynı zamanda, 396 bin 220 kalıcı konutun inşası da hızla devam ediyor. Deprem bölgesindeki çalışmaların büyük bir titizlik ve hızla sürdürüldüğünü belirten bakanlık yetkilileri, afetzedelerin konutlarına kavuşması için gerekli tüm adımları atmaya devam ettiklerini ifade etti.

A W192005 01A W192005 06A W192005 04

Editör: Kapadokya Medya