Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi'nin açıklamasına göre, ofisin birincil çalışma alanlarından biri olan ve İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) ana odaklarından birisi olarak öne çıkan finteklerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması vizyonuyla "Türkiye Fintek Rehberi" hazırlandı.

Piyasalarda gün sonu 06.01.2023 Piyasalarda gün sonu 06.01.2023

Fintek girişimcilerine yol gösterici bir kaynak olması amacıyla hazırlanan rehber, iki ana bölümden oluşmakta. İlk bölümde Türkiye'yi startup ve fintek alanında ön plana çıkaran unsurlar tanıtılırken, ikinci kısımda ise Türkiye fintek ekosisteminde yer alan iş modellerine, düzenleyici kuruluşlara, bu alanda yapılan düzenlemelere ve finteklerin yararlanabilecekleri teşvikler yer alıyor. 

Türkiye Fintek Rehberi'nde, lisanslı fintek faaliyetlerinde bulunan kuruluşlara ilişkin ilgili düzenlemeler, bu kuruluşların finansal ve organizasyon yükümlülükleri gibi açıklayıcı bilgiler yer alıyor. Mevzuat altyapısı hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu rehberde ayrıca, lisanslama türleri ve düzenleyici otoritelere ilişkin temel düzenlemelerden bahsediliyor.

Bir fintek girişimi kurmanın temel göstergelerini içeren rehber sayesinde fintek alanına ilgi duyan ve bu alanda faaliyet yürütmek isteyen girişimcilere bir yol haritası sunması hedefleniyor.