Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen üçüncü geminin denize iniş, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi Birinci Gemisi Blok Kızağa Koyma ve İkinci Gemisi Sac Kesim Töreni'ne katıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve iki ülkeden çok sayıda isim katıldı. 

"Adil Haklar İçin Çağrı: Kamu Görevlileri ve Emekliler İçin İyileştirme Zorunlu" "Adil Haklar İçin Çağrı: Kamu Görevlileri ve Emekliler İçin İyileştirme Zorunlu"

"PAKİSTANLI KARDEŞLERİMİZİN BİZLERE VERDİĞİ DESTEĞİ UNUTMADIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmasına Şahbaz Şerif'e teşekkür ederek başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeş Pakistan'la savunma sanayi alanındaki ilişkilerimizi taçlandıran en önemli iş birliği projelerimiz arasında MİLGEM yer alıyor. Pakistanlı kardeşlerimizin kendi çektikleri sıkıntılara aldırmadan, bizlere verdiği desteği hiçbir zaman unutmadık. Pakistan Türk milletinin gönlünde her zaman müstesna bir konuma sahip olmuştur. Pakistan'ın önemli bir kısmını sular altında bırakan sel felaketi sonrasında ortaya çıkan görüntüler, 85 milyon olarak hepimizin yüreğini dağladı. Biz de kardeşlik hukukumuzun gereği olarak oluşturduğumuz hava köprüsüyle ve iyilik trenleriyle Pakistan halkı için elimizdeki imkanları seferber ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin sel felaketinin yaralarını sarmaya başladıklarını görmekten memnuniyet duyuyoruz" dedi.

PAKİSTAN HALKININ ÇEKTİĞİ ACIYI VE BEDELLERİ GAYET İYİ BİLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sene Pakistan'la diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 75'inci yıl dönümünü idrak ediyoruz. Aramızdaki dayanışma iki ülkenin tarihiyle, dostluğuyla ve potansiyeliyle, stratejik bir perspektifle günden güne güçleniyor. Savunma Sanayi bu iş birliğinin önemli sac ayaklarından biridir. Pakistan, Türkiye gibi yakın coğrafyasında yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle çeşitli meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyor. Pakistanlı kardeşlerimiz terör örgütlerinin saldırıları başta olmak üzere birçok tehditle aynı anda mücadele etmek zorunda kalıyor. Neredeyse 40 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olarak Pakistan halkının çektiği acıyı ve ödediği bedelleri gayet iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU KONUDA BİZE KİMSE DERS VEREMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Proje ürünü bir örgüt durumundaki DEAŞ'a karşı sahada göğüs göğüse çarpışan ve bu terör örgütünü bozguna uğratan tek NATO müttefiki olarak, bu konuda bize kimse ders veremez. Özellikle kendilerine yönelik en küçük bir saldırı olduğunda on binlerce kilometre öteden gelip ortalığı yıkanlar, sınırımızın hemen dibinde yuvalanan teröristlere karşı müsamaha göstermemizi bizden bekleyemez. Türkiye, terörü kaynağında yok etme stratejisini devam ettirmekte kararlıdır. Dahası Türkiye, son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla bölgesinde önemli bir küresel aktör konumuna gelmiştir. Türkiye artık sadece kendisinden ibaret olmanın ötesinde, dostları ve kardeşleriyle çok daha büyük bir gücü ifade etmektedir. Hiç şüphesiz bu noktaya gelmemizde savunma sanayimizin çok önemli katkısı vardır" ifadelerini kullandı.