Türkiye'nin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle bilinen turizm merkezi Kapadokya, yaklaşık 3 yıl aranın ardından yeniden Çinli turistleri ağırlıyor.

Ülkelerinden hava yoluyla İstanbul aktarmalı Kapadokya'ya gelen Çinliler, bölgedeki turistik merkezlerde yoğunluk oluşturmaya başladı.

Çinli misafirler, kafileler halinde geldikleri bölgede, Ürgüp ve Avanos ilçeleri ile Ortahisar, Uçhisar ve Göreme beldelerinde peribacaları ve kayadan oyma tarihi yapıları gezdi.

Turistlerden Qıan Xınhe, Kovid-19 salgınından sonra ilk kez yurt dışına çıktığını bildirerek, "3 yıldır kimse dışarı çıkamıyordu. Başka ülkelere gitmek için fırsat açılınca Türkiye'ye gelmek istedik. Kapadokya çok güzel bir manzaraya sahip. Burada sıcak hava balonları çok güzel. Biz de tura katılmak istiyoruz." diye konuştu.

Ni Frangqin ise Kapadokya'nın ülkesinde fazlaca tanınan önemli bir turizm merkezi olduğunu, uzun zamandır bölgeyi görmeyi hayal ettiğini söyleyerek, "Kapadokya çok güzel bir yer. Kapadokya'yı internete çok görmüştüm. Hakkında çok bilgiler edinmiştim ama buraya gelince fotoğraflardakinden çok daha güzel olduğunu anladım." ifadelerini kullandı.

Kapadokya Üniversitesi'nde Türk Mutfağı Haftası kutlandı Kapadokya Üniversitesi'nde Türk Mutfağı Haftası kutlandı

Jim Gao da Türkiye'de olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, "3 yıldır dışarı çıkamıyorduk ve sonunda Türkiye'ye gelebildik. Buradaki insanlar çok cana yakın. Türk yemekleri de çok lezzetli. Türkiye ve Kapadokya'yı çok sevdim, herkesi buraya davet ediyorum." dedi.

Bölgede arkadaşlarıyla gezen Wang Zımeng, karşılaştığı manzaralardan oldukça etkilendiğini belirtti.