Dün gece sansür yasası olarak da bilinen Sosyal Medya Yasası resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. CHP bunun ardından 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçunu işleyenlere 1-3 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen 29’uncu maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunu işleyenlere 1-3 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen 29'uncu maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için hazırlanan dilekçeyi Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti. Engin Altay, Anayasa Mahkemesi önünde açıklamada bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, Tarık Akan mesajı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, Tarık Akan mesajı

AYM'ye sunulan dilekçede, “13/10/2022 tarihli ve 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 29'uncu maddesi ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na eklenen 217/A maddesinin, Anayasanın 2, 13., 25, 26., 28, 38 ve 153. maddelerine aykırı olduğundan iptaline ve uygulanması halinde giderilmesi güç ya da olanaksız zarar ve durumlar yaratacağından iptal davası sonuçlanıncaya kadar yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi gereklidir” denildi.

chp-PQ5E_cover.jpg