• "Çöl Tozu Solunum Yolu ve Kalp Hastalıkları Olanları Olumsuz Etkileyebilir"
  • "Yere Çöken Çöl Tozu Tekrar Havalanabilir ve Etkiler Uzun Sürebilir"

Açıklamada, tozun solunum yolu, kalp ve akciğer hastalıkları olan bireylerde olumsuz etkilere neden olabileceği vurgulandı.

Çevre Mühendisleri Odası'nın açıklamasında, çöl tozu nedeniyle görüş mesafesinin azalabileceği, 25 Nisan 2024 tarihinden itibaren etkisinin hafiflemesi beklenirken, yere çöken tozun yeniden havalanarak olumsuz etki yapabileceği belirtildi. Genellikle yağışla birlikte temizlenen çöl tozu bu kez daha uzun süre atmosferde kalabilir. Şubeye göre, bölgedeki yağış eksikliği, 30 Nisan 2024'e kadar çöl tozunun etkisinin devam edebileceğine işaret ediyor.

"Tünelde Kontrolden Çıkan Otomobilde Korkunç Kaza: 2 Kişi Hayatını Kaybetti" "Tünelde Kontrolden Çıkan Otomobilde Korkunç Kaza: 2 Kişi Hayatını Kaybetti"

Vatandaşlara sağlığı korumak için bazı önlemler almaları önerildi:

  • Çocuklar ve kronik hastalıkları olan kişiler dışarıda fazla vakit geçirmemelidir.
  • Görüş mesafesinin azalabileceği için sürücüler takip mesafesini artırmalıdır.
  • Hava kalitesi izleme istasyonlarından güncel hava durumunu kontrol etmelidir.
  • Çevre Mühendisleri Odası, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği yaparak çöl tozunun etkisini en aza indirmesi gerektiğini vurguladı.

Çevre Mühendisleri Odası'nın önerileri doğrultusunda, Antalya, Burdur ve Isparta'daki vatandaşlar çöl tozunun potansiyel zararlarına karşı dikkatli olmalı ve önlem almalıdır.

A W190530 03A W190530 02A W190530 01

Editör: Kapadokya Medya