"Ayılara Özgürlük Projesi" kapsamında, para kazanmak için sokaklarda oynatılan ayıların toplanarak özgürlüklerine kavuşturulmaları hedefiyle 1996 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak açılan 10 hektar alandaki merkezde, yurdun dört bir tarafından getirilen ve tekrar doğada yaşaması mümkün olmayan 63'i yetişkin 71 boz ayıya bakılıyor.

Özel yaşam alanlarında kış uykusu dönemini geride bırakan ayılar, görevlilerce protein bakımından yüksek özel yemlerin dışında elma, ayva, armut gibi meyveler, havuç, salatalık, ekmek, tavuk ve balık etiyle besleniyor.

Bursa’da otomobil kontrolden çıkarak beton duvara çarptı Bursa’da otomobil kontrolden çıkarak beton duvara çarptı

Veteriner hekimler tarafından sağlık kontrolleri de yapılan ayılar 7 gün 24 saat gözetim altında tutuluyor.

Merkez Şefi Azizcan Sezer, boz ayıların kış uykusu döneminde vücutlarında depo ettikleri yağların bir kısmıyla enerji ve su ihtiyaçlarını karşıladığını ifade etti.

Kuş uykusunun ardından boz ayıların aç, iştahlı ve hareketli olduğunu belirten Sezer, "Biz de ayılarımızın artan kalori ve protein ihtiyaçlarına karşılık hayvanlarımıza vermiş olduğumuz besinlerin miktarını ve besinlerin çeşitliliğini artırdık." diye konuştu.